Jak uskladnit ovoce, aby vydrželo co nejdéle v dobrém stavu?
• Dbejte na hygieničnost, aby se plody během sběru a uskladňování neinfikovaly – ať už jde o košíky či naběráky během sklízení úrody nebo ošatky a koše na uskladnění, vše musí být čisté. S plody rovněž zacházejte opatrně, aby se nepotloukly.• Uskladňujte jen ty kusy, které jsou nepotlučené a mají stopku. Jakékoliv poškozené ovoce (napadené škůdci, natlučené či bradavičnaté) vyřaďte.
• K uskladnění volte suché a vzdušné prostory, ve kterých je chlad, ale kde nemrzne (ideální je suchý sklep s teplotami v rozmezí 1–4 °C). Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat okolo 80 %, aby plody nevadly. Pokud je místnost suchá, můžete do ní umístit bednu s mechem, který pravidelně vlhčete. Pokud v prostorech větráte, dbejte na to, aby se do nich nedostal hmyz či hlodavci.
• Ovoce byste neměli skladovat v blízkosti brambor – snadno přejímá jejich pach. Kromě toho jim hrozí i přenos plísní.
• Plody skladujte v jedné vrstvě – ideální jsou dřevěné police či lísky. Pravidelně je kontrolujte a ty, které začínají hnít, odstraňujte.
• Jablka uskladňujte stopkami nahoru, hrušky dolů.
• Pokud nemáte sklep, můžete ovoce skladovat v bednách se suchou rašelinou. Mezi jednotlivými vrstvami ovoce by měla být vrstva rašeliny alespoň 3 centimetry. Dbejte na to, aby se jednotlivé plody navzájem nedotýkaly.
Co se týče zeleniny, neměla by se uskladňovat na stejném místě jako ovoce. Vyhovují jí rovněž chladnější a vlhčí místa, která zvyšují trvanlivost plodů. Místnost by měla být temná, především v případě uskladnění brambor – díky světlu se v nich totiž začíná tvořit jedovatý solanin. Skladovat můžete řadu druhů zeleniny – cukety, tykve, patisony, česnek, cibuli, kořenovou zeleninu jako celer, mrkev, petržel, pórek, křen či řepu.
Základní možností uskladnění zeleniny je použití dřevěných či plastových bedýnek s pískem či perlitem, který velmi dobře udržuje vlhkost a neplesniví. Zeleninu nejdříve očistěte (ale nemyjte, odstranili byste ochrannou vrstvu a byla by pak náchylnější k plesnivění) a přeberte – stejně jako v případě ovoce platí, že lze uskladňovat jen nepoškozené a neinfikované kusy. Cibuli a česnek skladujte na suchém, teplejším místě, svázané a pověšené či vyskládané v bedýnkách. V suchém prostředí lze uchovávat i všechny typy luštěnin.
V případě uskladňování je nejdůležitější pravidelně plody kontrolovat a ty poškozené vyřazovat – zabráníte tím šíření plísně.
Zdroj, foto: OBI