Čistota na první místě
Při praní se vždy řiďte štítky na oblečení. Ideálně nechte poté volně proschnout na vzduchu a co je třeba, vyžehlete. U některých materiálů je lepší tuto práci přenechat čistírnám. Předejdete tak možnému poškození či porušení funkční membrány. Například vlněné kabáty, umělé kožešiny, ale i látky, ze kterých se šijí společenské šaty jako jsou samet či satén by neodborné čištění nemusely zvládnou.
Boty před uskladněním řádně vyčistěte, namažte a naimpregnujte. Důležitým krokem je vložení tzv. kopyt, bez kterých by si obuv nemusela udržet svůj tvar. Pokud touto pomůckou nedisponujete, použijte noviny. Obuv ochrání stejně dobře. Před vložením kopyt či novin můžete ještě použít sprej proti zápachu a bakteriím.
Náš tip: Poříďte si impregnační sprej, kterým můžete ošetřit nejen obuv, ale také kožené bundy a kabelky či softshellové oblečení.
Uskladnění
V žádném případě ale nevakuujte sportovní či péřové bundy. Jejich výplň by se tak snadno poničila. Pro takové kusy oblečení, tzn. bundy a kabáty z umělých vláken, je nejlepší naimpregnovat a zavěsit na ramínka do skříně. Pravým opakem jsou vlněné kabáty či svetry. Ty by se mohly při půlročním pobytu na ramínku vytahat a nenávratně tak ztratit tvar a tak je uchovávejte ve vodorovné poloze. Nejcitlivější druhy materiálů, ze kterých jsou šity třeba plesové šaty, skladujte odděleně, nejlépe ve vacích k tomu určených.
Náš tip: Než se do uskladnění sezónních věcí pustíte, roztřiďte je. Zbytečně budete schovávat jednu rukavici či děravý svetr. Vyřaďte také kousky, které jste neměli jednu, maximálně dvě sezóny vůbec na sobě. Můžete je věnovat do dětského domova, azylového domu anebo komukoliv komu udělají radost a službu. Ubyde vám práce a navíc uděláte místo pro nové trendy kousky v nadcházející sezóně.
Zdroj, foto: factcool.cz