V den, který celosvětově patří předčasně narozeným dětem, tedy 17.11., ohlásil svou činnost Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny. Nadační fond je první svého druhu v České republice se zaměřením na přímou a velmi konkrétní pomoc rodinám, které prožily či prožívají příběh s předčasně narozenými dětmi.
Nadační fond byl právně založen v prosinci 2013 Hanou Píšovou a Markétou Stránskou, nyní po roční přípravě zahajuje svou činnost. Záštitu nad fondem převzal doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., MBA, primář novorozeneckého oddělení Ústav pro péči o matku a dítě Praha, který je zároveň předsedou správní rady, jež rozhoduje o konkrétní pomoci rodinám s předčasně narozenými dětmi.
„Naším posláním je zmírnit dopady tíživé psychické a ekonomické situace, kterým jsou rodiny předčasně narozených dětí, zejména matky a děti, několika měsíčním odloučením vystaveny. Nadační fond pomáhá vždy konkrétní rodině a jejich konkrétní potřebě spojené s předčasně narozeným dítětem,“ říká Hana Píšová k hlavnímu poslání nadace.
Od osobní zkušenosti k nadačnímu fondu
Obě zakladatelky nadačního fondu mají s předčasně narozenými dětmi zkušenost, ať už přímo osobní, nebo z pozice „pozorovatelky“ blízké kamarádky, tedy jsou nejen rovnocennými partnerkami v rámci psychologické podpory maminkám s předčasně narozenými dětmi, ale i těmi, kdo do detailu znají problémy a dopad takové události na celou rodinu.„Předčasný porod nepostihuje pouze matku a dítě, ale dotýká se celé širší rodiny, příbuzných i celé společnosti. Vyrovnat se s tím, že máte předčasně narozené dítě, je velmi obtížné. Tato zkušenost je zcela odlišná od představ, kterou všichni rodiče mají, když si plánují a očekávají narození dítěte. Mít předčasně narozené dítě je těžké pro oba rodiče. Rodina, které se narodí velmi předčasně dítě či dítě s postižením, se nachází v náročné situaci, kterou nikdo nečekal a nikdo si ji nepřál. V takové rodině se podstatně mění hodnoty, potřeby a někdy i role jejích členů. Maminka se na několik měsíců přesouvá do nemocnice za svým dítětem, prožívá pocity izolace, bezmoci a úzkosti. Vším tím jsem si já i moje rodina prošla při narození našich dvojčat ve 24 týdnu těhotenství.Dobře vím, čím si lidé v této situaci prochází. Jaká je to psychická, finanční a časová zátěž pro celou rodinu. Proto jsme založili Nadační fond pro předčasně narozené děti s cílem pomáhat rodinám s podobným osudem,“ doplňuje Hana Píšová, zakladatelka NF.
Co všechno rodiny s předčasně narozenými dětmi prožívají
Na první pohled se může zdát, že v České republice, kde se můžeme pochlubit špičkovými výsledky v rámci záchrany předčasně narozených dětí, není potřeba nadace a pomoci v této oblasti. Ano, české zdravotnictví se může pyšnit skvělými výsledky a skutečně patříme ke světovým špičkám v počtu zachráněných dětí, a to navíc bez dalšího dopadu na jejich zdraví, ale –co všechno prožívají rodiny, kde pečují o předčasně narozené děti, než se uzavře tato poporodní kapitola a v těch šťastnějších případech rodina a dítě začnou žít definitivně „normálně“?„Nedonošený novorozenec potřebuje specializovanou péči nejenom po narození, ale i po propuštění domů. Nejčastěji se jedná o kontroly psychomotorického vývoje na neurologii, rehabilitaci, kontroly zraku a sluchu, speciální programy výživy a celková psychosociální podpora rodiny. Dostupnost této specializované péče je velmi limitovaná. Rodiče musí dojíždět do tzv. center vývojové a specializované péče pro nedonošené děti, která jsou pouze v některých regionech ČR. Nutná dispenzarizace dítěte je velkou časovou a ekonomickou zátěží. V rámci intervenčních programů a následně je nutné pořizovat pomůcky, které nejsou plně hrazené ze solidárního zdravotního pojištění,“ Vysvětluje doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., MBA.
Kde přispíváme:
Příspěvek na cestovní výlohy mimopražským rodičům po dobu hospitalizace dítětePříspěvek na speciální výživu dítěte
Příspěvek na hygienické potřeby dítěte
Příspěvek na zdravotnické pomůcky
Pomoc při zajištění psychologické péče pro rodinu předčasně narozeného dítěte
Pomoc při zajištění rehabilitační péče předčasně narozeného dítěte
Pomoc při zajištění následné péče např. lázeňský pobyt