Před více než pěti lety (11. prosince 2001) zadrželi celníci v Hongkongu loď z Macaa, na jejíž palubě bylo téměř 10 000 želv dvanácti druhů určených pro čínský obchod s želvím masem. Tržní cena této zásilky činila asi 3.200.000 amerických dolarů, vědecká cena (stejně jako etický aspekt nakládání s živými tvory) se dá jen těžko penězi vyčíslit.
Zoologická a botanická zahrada v Hongkongu, která se želv dočasně ujala, neměla pro držení takového množství zvířat odpovídající zázemí.
Pokus o záchranu této obrovské skupiny želv iniciovala mezinárodní organizace Svaz pro záchranu želv (Turtle Survival Alliance, TSA), jež zajistila převoz téměř 7.000 jedinců (ostatní brzy po zabavení uhynuli) do Evropy a USA. V Evropě organizovala záchranu Evropská asociace zoo a akvárií (EAZA), která úspěšně importovala 988 želv.
Organizátoři rozdělili želvy do třiceti evropských ZOO (z jedenácti zemí) a několika privátních zařízení. Do této záchranné akce se zapojilo také 6 českých zoologických zahrad a uvolnilo místo i finance pro 250 želv pěti druhů. Do ZOO Jihlava bylo 8. února 2002 převezeno celkem 14 želv tlustohrdlých (Siebenrockiella crassicollis), bohužel ve velmi špatném zdravotním stavu, 11 z nich po několika dnech uhynulo.
Do nedávné doby tak mohli návštěvníci jihlavské ZOO vidět 2 samečky a jednu samičku této jihoasijské želvy. Přesně na Štědrý den (24. 12. 2006) přinesli chovatelé dobrou zprávu – vylíhlo se vzácné mládě želvy tlustohrdlé, což se podařilo v České republice pouze v červnu loňského roku v ZOO Praha.
Želvu tlustohrdlou poznáme podle tmavé hlavy s velkými bílými nebo bledě žlutými skvrnami za očima a černého krunýře. Její domovinou je jižní Asie, kde je bohužel čím dál více ohrožena (podobně jako ostatní druhy želv) obchodníky se želvím masem. Je zapsána hned do několika záchranných programů (RDB, ESB, CITES). Kromě Jihlavy chová tento druh ZOO Plzeň a Praha.
Navštivte také oficiální stránky Zoologické zahrady Jihlava.
Hana Nováková
Chytrá Žena.cz