Symbol uzamykání lásky do bytelných zámků znali už staří Číňané. Nikdy ale nešlo o nějak masivně rozšířenou tradici. O tu se postaral a až italský spisovatel Frederico Moccii, který ve své knize Chci Tě popsal tradici zavěšení zámku na zábradlí mostu a následné zahození klíčů do vody, které symbolizovalo lásku na věčné časy. Nebyl první, kdo tento zvyk použil, ale měl to štěstí, že jeho kniha byla zfilmována. A právě to odstartovalo v roce 2006 zámečkové šílenství.
Dnes už si můžete koupit zámky různě zdobené nebo si na ten obyčejný nechat vygravírovat nebo vyškrábat vaše iniciály, případně i rok. Nebo postačí nakreslit tyto indície odolnou lihovou fixou. Stále populárnější jsou také zámečky s tajným poselstvím. Vše, co je na zámečku napsáno se nakonec přelepí proužky odolné lepicí pásky.
Ze zavěšování zámku na mosty ale nemívají radost památkáři. Některé historické mosty totiž mohou zavěšené zámky poškodit – mechanicky (odřené, oprýskané zábradlí) nebo svou vahou. Pokud se totiž na jednom místě sejdou desítky či dokonce stovky těžkých železných zámků, může to narušit stabilitu zábradlí nebo celého mostu. Například na Karlově mostě obchází pravidelně pracovníci technických služeb a zámky uštípávají.
Některá města naopak vychází svým obyvatelům vstříc a pro „zamilované zámkaře“ vyhradila speciální místa, kde ozdobené zámečky nikoho neobtěžují a kde mohou zůstat takřka navždy. Pokud chcete také letos svůj zámeček pověsit, určitě se o těchto místech předem informujte. A ještě jedna rada na závěr: nekupujte v náhlém vytržení zámky u prodejců suvenýrů, kteří se lákavé příležitosti okolo svátku zamilovaných často chopili. Tyto zámky bývají oproti těm v zámečnictví až desetinásobně předražené. Tak příjemně prožitého Valentýna!
Notburga
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz