Údaje Českého statistického úřadu ukazují, že věk českých rodiček stále stoupá. Aktuálně se průměrný věk maminek blíží k hranici 31 roků. Přitom před 20 lety to bylo 27 let. Spolu s rostoucím věkem rodičů se zvyšuje i počet párů, které řeší problémy s plodností, v dnešní době je to asi každý pátý pár. Spolu s tímto trendem se však zkvalitňuje edukace v oblasti fertility a vyšetření plodnosti podstupuje stále více mladých lidí. Mladí muži a ženy vyhledávají vyšetření zvláště v případě, že prodělali některé choroby nebo mají jiné příznaky, které zhoršují možnost početí potomka.
Varikokéla či pozdější příušnice ohrožují mužskou plodnost

Mužskou plodnost ohrožuje i nezdravý životní styl, jako je nadváha, nedostatek pohybu, zvýšená míra stresu či nedostatek spánku. Ve spánku se totiž tvoří testosteron a jeho nízká hladina způsobuje neplodnost. Správnou spermatogenezi pak podpoří zdravý pohyb, dostatek spánku, vyvážený jídelníček doplněný o kvalitní přípravky.
U žen je varovným signálem předčasná menopauza v rodině či akné
Stejně jako u mužů, tak i u žen plodnost ovlivňuje nezdravý životní styl a nadváha. V tukové tkáni se totiž tvoří estrogeny, které rozkolísávají ženskou hladinu hormonů a způsobují neplodnost. Jsou však i další varovné projevy, kdy by žena měla včas vyhledat lékaře. Situaci by měly řešit ženy, u kterých se v rodině vyskytlo předčasné ovariální selhání, jinak řečeno předčasný přechod. Menopauza se může v extrémním případě dostavit ještě před 30. rokem věku. Přechod představuje pro ženy neúprosné biologické hodiny, které překazí jejich možnosti početí potomka.Včasné řešení plodnosti by měly zvážit i ženy s aknózní a mastnou pletí, ale i ty, které se dlouhodobě potýkají s nepravidelnou menstruací. V těchto případech mnohdy pomůže jen úprava jídelníčku.
Pozitivním signálem je, že mladí lidé se o své zdraví zajímají a varovné signály nepodceňují. Zároveň v dnešní době opět přibývá mladých lidí, kteří začínají zakládat rodinu již po 20. roku věku. Díky tomu se riziko neplodnosti u párů snižuje.