Také si tak libujete v tom, když máte ve svém domečku či bytečku pěkně teploučko? Kdo by si nemnul dlaně radostí – venku plískanice, zima, lidé v čepicích, čekárny plné pacientů… a vy si sedíte ve vyhřáté místnosti, popíjíte kafíčko a radujete se z toho, že vás nic podobného potkat nemůže. Jste však na omylu…
Špatné větrání místností způsobuje plísně a vy se tak náhle ocitáte v prostředí, které vám může způsobit nemilé zdravotní potíže. Pokud se vlhkost obsažená ve vzduchu nedostane z místnosti ven, vzniká plíseň, kterou můžeme nejčastěji vidět v rozích místností či kolem oken. Nejen lékaři, ale i samotní výrobci plastových oken proto doporučují využít vlhkoměr, který pomáhá omezit kondenzaci v místnostech. Navíc vás přesně informuje o stavu vlhkosti vzduchu, takže ji bezpečně můžete udržovat ve správném rozmezí 40 – 60%.
Plísňové neduhy
Plíseň způsobená špatnou vlhkostí vzduchu zdravým lidem nemusí nutně ublížit. Výjimku však tvoří novorozenci, staří lidé a jedinci, u kterých se vlivem plísní mohou spustit alergie. Jestliže se dlouho pohybujete v místnosti s plísněmi (anebo jste citliví), může se u vás vyskytnout nepříjemná vyrážka, rýma, pálení či slzení očí, kašel nebo dýchací problémy.
Plastová okna to za vás nevyřeší
Plastová okna mají vynikající izolační vlastnosti. S tím ale také může souviset zvýšená vlhkost vzduchu a škodlivin, které se pak mohou usazovat v podobě plísní na stěnách vašeho bytu nebo jako pořádní škůdci ve vašem zdraví. Ani tzv. mikroventilace (čtvrtá poloha kliky) vás před plísněmi však stoprocentně neochrání. Nedokáže totiž zajistit potřebné množství vyměněného vzduchu. Zdrojem vlhkosti jsou také pokojové rostliny, akvária, páry vzniklé při vaření, ale také například nedostatečné vytápění.
Jak správně větrat?
Naučte se prostě větrat tak, aby to vaše mísnosti příliš neochladilo, příliš nevysušilo, ale prospělo jim to. Jak? Především krátce a intenzivně, zhruba na pět minut několikrát v průběhu dne. Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 21 stupňů Celsia. Výjimku krátkého větrání tvoří letní období, ve kterém je celodenní větrání příjemnou záležitostí a někdy dokonce také nutností.
Vidíte, že to nebylo tak složité. Pro čistý a zdravý vzduch vašeho domova stačí, když se naučíte správně a pravidelně větrat a nezapomenete na takové detaily, jako například setřít po koupání vodu usazenou na stěnách a podlaze…
Ať je váš domov pro vás tím NEJ…
Zdroj: GEUS okna, a.s.
Alena Rašková
ChytráŽena.cz