Někdy to mohou být doslova smrtelní parazité. Na venkově či v zahraničí u moře nemůžeme očekávat, že budou místní psi příliš preventivně chráněni a tudíž je velké riziko, že mohou nakazit své okolí. Proto vám poradíme, jak si s tímto nebezpečím poradit i bez návštěvy u veterináře.
Nebezpeční červi
Zvířata jsou v cizím prostředí lákána neznámými vůněmi a při olizování, hrabání nebo ochutnávání vonících předmětů se mohou lehce dostat do styku s parazity. Možná vás to překvapí, ale každý pátý pes v České republice je napaden řadou vnitřních parazitů (endoparazitů).
Nejčastějším z nich je škrkavka, která napadá jak psy tak kočky. Její nebezpečí spočívá v onemocnění toxokarózou, které je přenosné ze zvířat i na člověka. Nejvíce ohroženy jsou děti, které se nakazí při hraní na zemi, třeba na pískovištích, kde je výskyt toxokarových vajíček. Ta se do půdy dostávají s výkaly infikovaných psů a koček. Přítomnost vajíček nebo larev v těle se nemusí hned rozpoznat, a tak může přivodit i vážné komplikace.
Buďme tedy ohleduplní k sobě i k svému okolí a udržujme své mazlíčky v čistotě.
Na vycházce po parku nezapomeňte sebrat trus po vašem pejskovi. Důležité je také pravidelné odčervování domácích mazlíčků (každé 3 měsíce). „V lékárně jsou běžně k dostání účinné odčervovací přípravky, které zbaví psy a kočky parazitů a zároveň přeruší vývojový cyklus parazitů dříve, než jejich vajíčka nebo larvy kontaminují prostředí,“ říká brněnská veterinářka Monika Zemanová.
Zavrtaný dáreček
Nevítaný suvenýr z cest může být také nenápadně zavrtán v kožíšku vašeho miláčka. Blechy, klíšťata nebo komáři jsou ektoparaziti, tedy vnější paraziti, a svým kousnutím mohou způsobit nemalé problémy. A je jedno, zda jste strávili dovolenou na chatě u lesa, na chalupě po prarodičích, na táboře nebo v penzionu. Setkat se s nimi můžete téměř všude a celoročně.
Jejich nebezpečí tkví v přenosu závažných infekcí. Pozřením blechy se může váš pes nakazit tasemnicí psí, u koček je riziko bleší nákazy dokonce mnohanásobně vyšší. O klíšťové encefalitidě či borelióze ví snad každý, méně pak již o babezióze nebo srdeční červivosti psů.
Vnitřní paraziti jsou velmi nepříjemnými spolubydlícími všech zvířat, a tak před cestou myslete na prevenci. Stačí pořídit vašemu psovi antiparazitární obojek nebo spot-on proti klíšťatům, blechám a komárům, kteří srdeční červivost přenášejí. U spot-on přípravků dávejte pozor, aby měli repelentní účinek. Jedině tak totiž zabráníte tomu, aby se parazit zakousnul do kůže. Pokud ale na prevenci zapomenete a nějakého toho černého pasažéra si dovezete domů, nezoufejte, nabízí se snadná pomoc. Ošetřete psa antiparazitárním přípravkem po návratu z dovolené a nezapomeňte také na důkladnou očistu okolí vašeho mazlíčka. Jedna jediná blecha, kterou najdete na vašem pejskovi či kočce, totiž znamená, že dalších zhruba 100 blech v různých vývojových fázích číhá v okolí (v pelíšku, ale také u vás v gauči, v kobercích, atd.). Na likvidaci jsou ideální antiparazitární spreje, které běžně dostanete v jakémkoli pet shopu nebo v lékárně.
Trávící potíže
Průjem nebo nechutenství dokáží nepříjemně potrápit nejen nás, ale i zvířata. O to víc, když pobývají mimo jejich známé prostředí. Původci bývají buď střevní parazité nebo mikroorganismy (viry, bakterie). Některých se zbavíte takřka bez problémů, v horších případech se však může jednat o nebezpečnou infekci a je nutné vyhledat odbornou pomoc. Při průjmu je důležité nahradit tělu ztrátu vody, a proto dávejte svému mazlíčkovi často napít. Pomoct může i živočišné uhlí.
Pokud jste se vrátili z dovolené a máte podezření, že si váš zvířecí doprovod mohl přivézt nechtěný dáreček, nepropadejte panice a využijte naše rady. S vážnějšími problémy pak určitě navštivte svého veterináře.