Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Ve školce a škole na pohodu? Když dítě netrápí zácpa

11. 12. 2015 | Dětské nemoci
Odborníci odhadují, že zhruba každé čtvrté až páté dítě má potíže s vyprazdňováním. Zatímco u těch nejmenších je problémovým obdobím učení na nočník, u starších dětí se zácpa nejčastěji objevuje po nástupu do školky či školy. Příčinou bývá nesprávná životospráva, ale i stres dítěte ze životní změny. Rodiče by příznaky zácpy neměli podceňovat, škodliviny nastřádané v nedostatečně vyprázdněných střevech totiž pronikají zpět do organismu a při déletrvající zácpě způsobují další zdravotní problémy.

Při funkční chronické zácpě se tělo nestačí zbavovat všech nashromážděných odpadních látek, které se začnou hromadit ve střevech a mohou tak dítěti způsobit velmi nepříjemné potíže. Častým projevem dlouhodobější zácpy bývají vyrážky a ekzémy, které jsou důsledkem toho, že škodlivé látky nashromážděné ve střevech prostupují i kůží.  

Vedle zdravotních rizik se dítě potýká s řadou stresujících situací, které mívají dopady i na jeho psychiku: má problémy ve školce či škole, s vlastním sebevědomím i při kontaktu s ostatními dětmi.

Ve školce a škole na pohodu? Když dítě netrápí zácpaHodně nepříjemná, velmi nezdravá  

Funkční chronická zácpa bývá obecně charakterizována jako obtížné a zpravidla bolestivé vyprazdňování střev, k němuž dochází maximálně jednou za tři dny. Provází ji nadýmání, plynatost a bolesti břicha. Čím déle trvá, tím více potíží způsobuje.

Odpadní látky, respektive toxiny, které se tělu nedaří vylučovat stolicí, se mohou přes krevní oběh dostávat k životně důležitým orgánům a poškozovat je.
Bezproblémové trávení lze podpořit užíváním mléčné probiotické bakterie.

Mami, proč to nejde?

K nejčastějším příčinám dlouhodobé funkční zácpy patří především nevhodný jídelníček a nedostatek tekutin. Riziko zácpy se výrazně zvyšuje, jestliže dítě konzumuje
hodně světlého pečiva a sladkostí, vyhýbá se ovoci, zelenině a vláknině obecně a málo pije. Obzvlášť u dětí jsou takové stravovací návyky nebezpečné, protože hrozí, že si vzniklé potíže s vyprazdňováním přenesou do dospívání i dospělosti.

K zácpě přispívá také nedostatek pohybu. A pochopitelně ji ještě zhoršuje zadržování stolice, když dítě není schopno vykonat velkou potřebu jinde než v domácím prostředí.

Zda se dítě vyprazdňuje pravidelně či nedostatečně, je ovlivněno také kondicí jeho trávicí soustavy. Pro bezproblémové zažívání je totiž podstatné zdravé prostředí v trávicím traktu, potažmo správně fungující střeva.

Zácpu nepodceňujte

Ačkoli u dětí předškolního a mladšího školního věku bývá problém se zácpou poměrně častý, nepodceňujte ho. Při dlouhotrvající zácpě totiž hrozí i poškození střevní sliznice, která je základem správného fungování imunitního systému. Vzhledem k tomu, že se až 70% imunity nachází ve střevech, může zácpa obranyschopnost organismu výrazně narušit. I proto je při zácpě důležité dbát na střevní rovnováhu a aktivitu prospěšných bakterií ve střevech.

„Probiotické mléčné bakterie Lactobacillus reuteri Protectis se do střev dostávají živé a při osidlování střevní sliznice eliminují množení škodlivých mikroorganismů a naopak napomáhají růstu tělu prospěšných bakterií. Přispívají k harmonizaci zažívacího traktu, podporují zrání střevních tkání, správné trávení i normální fungování střev a zejména pak zkvalitňují fungování celého imunitního systému,“
shrnuje dětský lékař Matulka.  

Pokud u dítěte příznaky zácpy zaznamenáte, poraďte se s jeho pediatrem. Je potřeba zabránit přechodu zácpy do chronického stádia. O něm mluvíme, pokud zácpa trvá déle než 6 měsíců.  Léčba chronické zácpy je obtížnější a může trvat i řadu měsíců.

Zdroj, foto: Ewopharma


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !