Navštívila jsem už několik muzeí zaměřených na iluze a trick art. Vždy zde byly různé malby. Pokud jste se k nim vhodně postavili, naznačili nějaký pohyb a vyfotografovali se, tak vznikly velmi zajímavé fotky. V pražském Ilusion Art Museum je pár takovýchto děl také. Mne ale velmi zaujaly portréty. Je to vlastně takové ztvárnění osobností z předmětů, které je charakterizují.
Nikola Tesla – známý vynálezce a konstruktér elektrických strojů a zařízení. Na jeho prostorový portrét se musíte dívat ze správného místa. Jinak uvidíte jen hromadu elektrosoučástek a rádií. Na tom správném místě je nainstalováno kukátko. Když se jím podíváte, tak se ta změť elektroniky spojí v portrét. Z hromady poházených bot, podrážek a látek na vás vykoukne Tomáš Baťa. Pokud uděláte pár kroků od kukátka, tak se vám přímo před očima portrét rozsype. I Antonín Dvořák a Bedřich Smetana, každý z jedné strany piana, jsou vytvořeny pomocí hromady not a hudebních nástrojů. A Franz Kafka? Spisovatel – takže psací stroj a popsané papíry. A nakonec dítě. Máte pocit, že vstoupíte do neuklizeného dětského pokoje. Z poházených hraček na vás ale vykoukne usměvavé dítko. Nevím, jestli z tohoto popisu dobře pochopíte, co jsem chtěla říci. Nenapadá mne, jak bych vám to lépe vysvětlila. Snad přiložené fotografie ukáží ty pravé pohledy. Je asi náročné takovéto prostorové portréty vytvořit. Vše musí být nainstalováno a poskládáno s velikou přesností. Důležitý je ale ten správný úhel pohledu. Všechny portréty vytvořil Patrik Proško. Kromě sochařství se také zabývá virtuálním uměním.
Zajímavé jsou i metalurgické obrazy, které jsou vypalované ohněm na kovové desce. Barvy se mění podle toho, odkud se na ně díváte. Hezký je také portrét Karla IV. vytvořený z rostlin a Rudolf II. sestavený ze zeleniny. Na iluzivní perspektivní obrazy se musíte podívat jedním okem. V tu chvíli máte pocit, že jste v nekonečné chodbě nebo běžíte podle dřevěného plotu. Až půjdete po chodbě, tak se nelekněte svatého Václava – vyskočí na vás totiž z obrazu. Dejte také pozor, ať se nezřítíte o patro níž. Na zemi je totiž malba, která znázorňuje propadlý strop a otevírá se pohled do místnosti po námi. Pokud se na tuto malbu podíváte ze stupátka, tak máte opravdu pocit, že tam ta díra je. Pokud se ale podíváte jen při cestě kolem, tak se o ten pěkný pohled připravíte. U všech atrakcí je vyznačené místo, kam se máte postavit při fotografování a popisek, co je zde znázorněno.
Ilusion Art Museum můžete navštívit v Praze na Staroměstském náměstí v domě U Červené lišky. Je to přímo naproti orloji. Pokud si návštěvu muzea dobře načasujete, tak sledujete pochodující postavičky na orloji v klidu a bez davů lidí kolem sebe. A ani nemusíte tolik zaklánět hlavu, protože jste ve druhém patře domu. Takže i orloj vidíte z toho lepšího úhlu pohledu.
Návštěvu muzea všem doporučuji. S dětmi si tam užijete plno legrace.
ChytráŽena.cz