Město Budva je centrem Budvanské riviéry v Černé hoře.
Letovisko je chráněno horskými masívy pohoří Lovčen, takže tu je klidné
podnebí. Téměř 220 dní v roce zde svítí sluníčko. Budva je považována za
jedno z nejlépe vybavených přímořských měst.
Je také řazena mezi města plná luxusu. Večerní a noční život se odehrává v barech, kavárnách, diskotékách a hernách na hlavní promenádě. I hotely nabízejí mnoho zábavy na svých tanečních večerech nebo v nočních barech. Po celou letní sezonu zde probíhají i různé kulturní akce – hudební, divadelní nebo filmová vystoupení. Je možné, že tu během své dovolené potkáte i nějaké známé osobnosti, které se sem občas sjíždějí.
Historická část města se rozkládá na malém poloostrově a
stále má ráz starobylého města. Procházíte dlážděnými uličkami s kamennými
domy a vše je obehnáno hradbami ze čtrnáctého až patnáctého století. Dochovaly
se i městské brány Pevninská a Mořská. Přesto, že má město poměrně bohatou historii,
která sahá až do čtvrtého století před naším letopočtem, tak zde není moc
památek. Nejznámější je asi Citadela,
která je otevřena po celou letní sezonu. Nyní zde sídlí muzeum a umělecká
galerie s obrazy balkánských umělců dvacátého století. Je odtud hezký
výhled na město a blízké ostrovy.
Biskupská katedrála svatého Ivana Křtitele má v současné době úplně
jinou podobu, než v devatenáctém století, kdy byla postavena. Největší
úpravy proběhly v osmnáctém století. Zvonice a přilehlý biskupský palác
vznikly mnohem později.
Původně zde sídlila diecéze. V kostele jsou nádherné ikony a obrazy. Mozaikový oltářní obraz zachycuje prý setkání Ježíše s lidmi z Budvy. Kostel Panny Marie Na mysu býval součástí benediktýnského kláštera z devátého století. Sloužil také františkánům a Napoleonova vojska jej prý využívala jako stáj pro své koně. Dnešní stavba je ve stylu baroka a působí trochu romanticky. Nedaleko je ještě Kostel svaté Sáry, kde byly odkryty středověké fresky. Velmi zajímavé je, že kostel sloužil současně jako pravoslavný a katolický. Na okraji města je pravoslavný Kostel svaté Trojice, jehož interiér je ozdoben obrazy Nicholaose Aspiotiho z Korfu.
Budva je také známá svými krásnými a rozsáhlými plážemi, tvořené pískem a malými oblázky. Většina pláží byla oceněna Modrou vlajkou kvality. Je zde i rozsáhlá nabídka vodních sportovních aktivit. V blízkosti pláží najdete i luxusnější hotely. Večerní procházka po pláži nebo promenádě je také nádherná. Dá se takto dojít až do dalšího letoviska Bečiči. A pokud by vás už bolely nohy, tak se můžete svézt turistickým vláčkem. Pro muže bude asi zajímavá zastávka v přístavu. Zde mohou obdivovat jak luxusní jachty, tak i menší lodě, kterými připluli někteří hosté.
Ještě vám mohu doporučit výhled na Svety Stefan. Původně to byla rybářská vesnice na malém ostrůvku asi deset kilometrů od Budvy. Nyní je spojen s pevninou úzkou silničkou. V současnosti to je nejluxusnější hotelové městečko na východním pobřeží Jadranu. Přístup je pouze pro ubytované hosty, eventuálně pro předem objednané hosty do restaurací. Od roku 1960 sem jezdí slavní lidé z celého světa. Od magistrály je na celý ostrov hezky vidět a fotografie zde pořízené vypadají moc pěkně.
ChytráŽena.cz