Veletržní palác byl postaven v průběhu let 1925 - 1928. V té době byl největší stavbou tohoto typu na světě. Palác využívala společnost Pražské vzorkové veletrhy.
Po roce 1939 byla budova s přilehlým prostranstvím používána nacistickými okupanty jako shromaždiště pro židovské občany Čech a Moravy před transportem do koncentračních táborů. Po druhé světové válce v paláci sídlilo několik společností zabývajících se zahraničním obchodem.
V srpnu 1974 vypukl v paláci obrovský zničující požár.V roce 1976 získala Veletržní palác Národní galerie v Praze. NG zde vystavuje exponáty jak z oblasti výtvarného umění, tak z architektury a nábytku, v menší míře i fotografie, designu a scénografie. Ve stálé expozici má díla světových umělců jako např. Mucha, Picasso, Monet, Van Gogh. V roce 2012 zde proběhla výstava Alfons Mucha: Slovanská epopej. Vstupní halu zdobí třímetrová bronzová socha Honoré de Balzaca od Augustina Rodena.
V bývalém kině v podzemí paláce, které bylo též zničeno požárem, je nyní Studium Hrdinů. V přízemí paláce je Knihkupectví NG a kavárna Café Jedna. V kavárně probíhají i akce volně navazující na program Národní galerie a Studia Hrdinů.
V průčelí budovy jsou vrata z nerezové ocele, vysoké 500 cm a dlouhé 900 cm, které navrhl sochař Michal Gabriel.
Sbírkové
expozice NG, které jsem shlédla v roce 2019 a které je možné navštívit i
nyní:
1918 - 1938: První republika. Expozice byla nainstalována ke stému výročí vzniku Československé republiky. Projekt představil: Umění první republiky očima tehdejšího uměnímilovného diváka prostřednictvím stěžejních galerií, uměleckých spolků a institucí. Významná kulturní centra - Prahu, Brno, Zlín, Bratislavu, Košice a Užhorod. Zásadní výstavy, které se v těchto centrech v době první republiky konaly - Výstava Tvrdošíjných, Výstava soudobé kultury v Brně, Poesie 32, První výstava Surrealistů v ČSR.
Výstavy NG, které jsem shlédla v roce 2019, a byly již ukončeny: Ateliér Sekal, Sochař Zbyněk Sekal. Zbyněk Sekal patří k nejvýznamnějším českým umělcům druhé poloviny 20. století. Od roku 1970 žil v emigraci ve Vídni a zde také roku 1998 zemřel. Do prostor NG byl přenesen jeho poslední vídeňský ateliér. Nápad vznikl po umělcově smrti a vzešel ze skutečnosti, že Sekal v posledních měsících života záměrně prostor ateliéru koncipoval jako umělecké dílo. Vystavený ateliér obsahoval takřka kompletní soubor Sekalových sáder z let 1955 -1997, řadu schránek, pečlivě uspořádaný materiál a vybavení ateliéru, ve kterém Zbyněk Sekal tvořil mezi lety 1980 až 1997.
Tomu, kdo si článek přečetl, prozrazuji dny volného vstupu: 4., 10., a 17. října, a 17. listopadu 2020. Co vše bude možné shlédnout, prozradí web NG.
ChytráŽena.cz