Při svém prázdninovém putování jsem si odškrtla další cíl, další zastavení. Jsou jimi jihočeské Velhartice. Obec Velhartice je známá především díky Janu Nerudovi a jeho Romanci o Karlu IV. s Buškem z Velhartic nebo K. Jaromíru Erbenovi a baladě o Svatební košili. Právě podle balady s názvem Svatební košile se traduje, že mládenec pohřbený na tomto hřbitově oživl díky svému sokovi v lásce, který se chtěl pomstít své milé za její odmítání. Mládenec si pro dívku přišel a zamkl v kostele. To však není všechno. Další záhadou je viditelná dívčí tvář u štítu kostela a negativní energie je prý nejvíce soustředěna v kamenném kříži při bočním vchodu kostela. Vesnička je tak cílem mnoha turistů i díky zřícenině hradu Velhartice nebo zdejšímu kostelu sv. Máří Magdalény se hřbitovem, kde prý straší.
Šumava je nádherné pohoří i bez nich, bez Velhartic. Když k ní ale přičteme kouzelný hrad a zámek Velhartice a další tajemství, které skrývá okolí Velhartic, je snad ještě hezčí.
Státní hrad a zámek Velhartice patří mezi nejromantičtější šumavské objekty.
Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století. Sloužil jako rodové sídlo pánů z Budětic. Za jedny z nejvýznamnějších majitelů, Buška staršího a Buška mladšího z Velhartic se hrad dočkal největšího rozkvětu. V 15. století Menhart z Hradce, nejvyšší purkrabí Království českého a odpůrce Jiřího z Poděbrad, ukryl na Velharticích korunovační klenoty. V 17. století získává panství císařský generál Martin de Hoeff-Huerta, který nechává na horním nádvoří postavit nový, pozdně renesanční, palác. Za období jeho vlády také velice tvrdě probíhá rekatolizace zdejšího kraje. Posledním majitelem ze šlechtického stavu byl na Velharticích, v období II. světové války, Josef Windischgrätz. Od roku 1945 je objekt ve správě státu. Raritou je světově unikátní kamenný most spojující hmotná torza paláce zvaného Rajský a jeho protějšku - přední věže.
Byly zde natočeny následující filmy - Černí andělé, Muzikant, Pokoj bez oken, Tři chlapi na cestách, Tři bratři.
Hrad se nachází mezi městy Klatovy a Sušice na skalním ostrohu obtékaném říčkou Ostružnou. Údolí říčky Ostružné okouzlilo i Jana Wericha, který byl vášnivým rybářem. Pod hradem si nechal postavit, v roce 1938, chatu podle návrhu výtvarníka Jiřího Trnky. Významný český herec zde velice rád trávil svůj volný čas. K Werichově chatě vede od náměstí, městskou památkovou zónou a okrajem přírodní rezervace Borek, naučná stezka s krásnými výhledy na středověký hrad.
Málokdo ví, že ve Velharticích má chalupu herec Karel Heřmánek. Místní ho dobře znají a mají tohoto pana herce moc rádi. Vypráví se, že když se objeví v místní hospůdce, je veselo až do rána.
ChytráŽena.cz