V Rakousku potřebujete doklad o zapůjčení vozidla
Při cestě do jižních zemí projíždí většina cestovatelů nejdříve přes Rakousko, kde se pokuty pohybují mnohonásobně výš než u nás. Dodržovat pravidla se tak vyplatí nejen z hlediska bezpečnosti, ale také kvůli financím. Na rozdíl od České republiky není v Rakousku nutné svítit po celý den. Současně je povoleno malé množství alkoholu za volantem, nadýchat lze až 0,5 promile. Ve vozidle je v Rakousku nutné mít k dispozici reflexní vestu, výstražný trojúhelník i lékárničku. Kromě běžných dokladů, které jsou potřeba i v ČR, je třeba doložit potvrzení o zapůjčení vozidla, pokud nikdo z posádky není jeho majitelem. Dokument by měl být sepsán v angličtině nebo němčině. Děti do 14 let, menší než 150 cm smějí být přepravovány pouze v dětské autosedačce odpovídající váze dítěte.Ve Slovinsku kontrolujte viditelnost
Další tranzitní zemí při cestě do Chorvatska nebo Itálie je Slovinsko. Přestože v něm většina českých motoristů stráví poměrně málo času, je třeba dbát na silniční pravidla i tam. Tlumená denní světla je povinné používat po celý den, mlhovky pak ve chvíli, kdy viditelnost klesne pod 50 metrů. Maximální povolené množství alkoholu v krvi je stejně jako v Rakousku 0,5 promile. V autě je třeba mít zelenou kartu, lékárničku, varovný trojúhelník a reflexní vestu. Děti musí vždy povinně cestovat v dětských autosedačkách.Do Chorvatska s hasicím přístrojem
Nejoblíbenější destinace mnohých Čechů - Chorvatsko - nakazuje podobně jako v České republice povinné celodenní svícení, přestože dlouhé a slunečné dny mohou svádět k vypnutí předních reflektorů. Toleruje se 0,5 promile alkoholu v krvi. V autě je potřeba mít reflexní vestu, výstražný trojúhelník, lékárničku a dokonce také hasicí přístroj.Děti do 12 let nesmějí sedět na předních sedadlech. Pokud cestují vzadu, musí mít vhodnou autosedačku nebo podsedák určený pro jejich věk a váhovou kategorii.
V Itálii za volantem nekuřte
Další oblíbenou prázdninovou destinací je Itálie. Celoroční svícení po celý den je mimo obec povinné. Povolená hranice alkoholu v krvi je opět 0,5 promile, ale při případné nehodě je alkohol klasifikován jako přitěžující okolnost.V Itálii také nově platí zákaz kouření ve vozidle převážející děti do 12 let nebo těhotné ženy pod pokutou 500 až 5 000 euro. Použití dětských sedaček je bez výjimek povinné. Do auta je před cestou třeba uložit reflexní vestu a výstražný trojúhelník. Lékárnička není v Itálii povinná, ale vzhledem k vlastní bezpečnosti i povinnosti mít lékárničku v okolních státech, ji odborníci doporučují i zde.
Všechny státy na trase ČR – Chorvatsko/Itálie mají povolenou nízkou hladinu alkoholu v krvi. Při delších cestách však odborníci alkohol vůbec nedoporučují. I malé množství alkoholu totiž snižuje schopnost řídit bezpečně. Už při 0,3 promile alkoholu v krvi se reakční doba znatelně prodlužuje. Alkohol dále zhoršuje prostorové vidění a zužuje zorné pole. Při dlouhých cestách je třeba dbát na zvýšenou opatrnost a bezpečnost.
Zdroj, foto: Britax