Bude jen na nás, zda nahoru k hradu vyšlápneme po svých a nebo, zda se necháme za mírný poplatek vyvézt výletním vláčkem. Ten má zastávku přímo v centru obce, naproti vlakové zastávce. Mimochodem i sem se dá dojet ve směru od Žitavy výletním - úzkokolejným historickým vlakem. A za nás tento způsob dopravy mohu jen doporučit, obzvláště dětem se takový zážitek vryje hluboko do paměti.
Hrad stojí na mohutné pískovcové stolové hoře ve výšce 514 m n. m. a vznikl jako mnoho jemu podobných – jako strážní stanoviště významné stezky spojující Čechy s Lužicí. Hrad byl založen kolem roku 1256 a vystřídal několik majitelů. Kromě Jindřicha z Lipé, Jana Lucemburského a dalších, byl v držení Karla IV. Ten jej nechal rozšířit a vybudovat zde celestinský klášter - stavbu, která dodnes bere návštěvníkům hradu dech. Do hradu se vchází po tzv. Jezdeckých schodech. Nelze přehlédnout zásobník na dešťovou vodu s kanálky, které jsou důmyslně vytesány do skály.
Trasa pokračuje do západní části hradního komplexu s nejstarší stavbou, jíž je obytná věž pánů ze Zittau a která dnes slouží jako hradní muzeum. K vidění tu bývá řada atraktivních exponátů a bylo zde vystaveno mimo jiné brnění krále Václava a řada předmětů připomínajících Karla IV. V části pojmenované Císařský dům se nachází zachovaná dvouposchoďová zeď s okny, která umožňovala obyvatelům hradu opravdu impozantní výhledy.
Nezapomenutelný zážitek pro návštěvníky hradu Oybin představují však zejména pozůstatky klášterního kostela, zčásti vytesané do skály, kde na první pohled poutají pozornost velká, klenutá a nádherně zdobená okna a překrásná křížová chodba, která přivádí návštěvníky k původnímu klášternímu hřbitovu. Nachází se zde mimo jiné nejstarší náhrobek rytíře z roku 1550. Hřbitov dodnes slouží městečku Oybin. Za ním vzadu stojí vyhlídková restaurace postavená ve švýcarském stylu a může být příjemnou zastávkou při okružní cestě okolo hradu, při které lze spatřit také druhý, větší zásobník vody o hloubce 5 metrů a skalní městečko. Poté se můžete vrátit k pokladně, která je sice postavena v moderním stylu, ale přesto sem citlivě zapadá.
S hradem Oybin souvisí řada zajímavostí. Jednou z nich je například ta, že ač na něj dvakrát útočili Husité, nikdy nebyl dobyt. Proto kvůli své bezpečné poloze zde byla po určitou dobu uložena i část pokladu z pražské katedrály. S klášterem je spojena také zajímavá pověst, podle které zde Karel IV. nechal vystavět klášter po té, co v hradních chodbách potkal ducha a doufal, že přítomnost mnichů duchy z hradu vypudí. Hrad je přístupný celoročně v těchto časech:
listopad – březen 10.00 – 16.00 hodin; duben – říjen 9.00 – 18.00 hodin
Návštěvu Oybinu mohu opravdu jen a jen doporučit, my zde byli již několikrát a pokaždé nás toto místo naprosto uchvátilo.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz