Při poznávacím cestování lidé vyhledávají různé památky, historické i kulturní zajímavosti a muzea. Cestováním v Asii jsme též prověřovali, jak jsou na tom s muzei. Ve městě Kuala Terengganu v Malajsii jsme objevili regionální muzeum, které zahrnuje významné lokální charakteristiky.
Regionální muzeum se oficiálně jmenuje Negeri Terengganu a je situováno na okraji města, kam běžně jezdí hromadná doprava, takže se tam dá snadno a levně dostat. Už samotná budova je velmi hezká, neboť je tvarově členitá. Prostředí kolem je velmi malebné, protože budova je obklopena upraveným tvarově pestrým rybníčkem a palmami. Muzeum má dvě části expozic a to vnitřní i vnější, přičemž my se dnes budeme věnovat druhému a na první se zaměříme v budoucnu.
První část vnější expozice představuje dopravní
techniku. Pod střechou altánu je dřevěný
dvoukolový tažný vůz, který připomíná, jak se převáželo ještě na počátku 20.
století.
Další je výletní otevřená loď a minisérie aut, kde můžete vidět obrněné transportéry, první verzi národního auta značky Proton, terénní Rover, vládní limuzínu, prodloužený Lincoln, který používal prezident a malé letadlo pro vyhlídkové lety. Kolem budovy muzea jsou různě rozmístěná starodávná děla, která tvoří výzdobný charakter. V jedné části obklopujícího rybníku je velmi malebná zvětšenina vodní želvy simulující výstup z vody.
Navazující vnější část expozice muzea je situována do parkového prostředí s upravenými pěšinkami kolem. Vzhledem k relativně většímu prostranství je prostor využit na větší vystavované objekty. Mezi nimi jsou dřevěné altánky, velké dřevěné koráby a rybářské lodě, na které můžete vystoupit, chodit po nich a blíže si je tak prohlédnout. Z lodí máte též navíc výhled na okolní zátoku. U vystavených obchodních lodí je též mapa s vyobrazenými trasami po Asii, jak probíhaly různé mezistátní plavby za obchodem.
Dále jsou k vidění členité dřevěné domy a chatrče jako ukázka obydlí, ve kterých lidé žili v 19. a na na počátku 20. století. Náhle dojdete k pavilonu, ve kterém jsou krásné modely lodí, dobového oblečení na figurínách, keramika, korpusy malých rybářských člunů, dobové fotky obyvatel, světelné majáky z lodí a různé lokální artefakty.
Zpestřením je malá zoo, kde můžete vidět například dikobraze nebo pestrobarevné rybičky. Jinak po areálu se běžně vyskytují volně pohybující ještěři, na které snadno narazíte. Další vnější pavilón je galerie, kde jsou vystaveny dioráma vesnice s vodní zátokou, rybářská vybavení, dioráma plachetnic i rybářských lodí, život rybářů a jejich rodin v 19. století a další hezké dioráma, jak žili běžní lidé. Je tam též mapa celého regionu Pahang, kde můžete porovnat poměrové geografické nacházení města Kuala Terengganu vůči ostatním.
Pilíře se střechou dávají prostor pro zakrytí různých velikostí rybářských člunů i lodí, které si můžete prohlédnout z bezprostřední vzdálenosti, přičemž některé z nich jsou krásně barevné a dekorativní. Pestrost nápadů vnějšího muzea dokládá tvar malého mostu ve formě gondoly nebo hezky lemované obrubníky vedle trávníků.
Celkově je souhrnná vnější část muzea velmi hezká, naučná a přibližující styl života i živobytí místních obyvatel v nedávné minulosti. Pokud Vás tato témata zajímají, můžete muzeum vzít jako inspiraci do svých plánů při cestování po Malajsii.
ChytráŽena.cz