K našemu poslednímu letošnímu pobytu jsme si zvolili jako místo ubytování Volary. Zde jsme roky předtím jen projížděli, jednou sháněli lékárnu. Jinak jsme město neznali.
Odsud jsme jezdili na výlety, například do Českého Krumlova, vzdáleného asi 50 km nebo do Prachatic (14 km).
Volary leží v jižních Čechách, v jihozápadní části Jihočeského kraje. Nejbližší město s rozšířenou působností a sídlo okresu jsou právě nedaleké Prachatice. Volary se nacházejí na území CHKO Šumava a při hranici Národního parku Šumava.
Dominantou náměstí je barokní kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, o němž jsou první zmínky z konce 15. století, vybudovaný na místě původního pozdně gotického v letech 1669 - 1690 podle projektu J. Canevalla. V 18. století stavbu několikrát těžce poškodily požáry, způsobené zásahem blesku. Kostel doslova září a poutá pozornost.
Hned po ubytování jsme se šli po městečku projít, jak je naším zvykem. Vědět a poznat, kde vlastně bydlíme. Zaujalo nás tzv. Staré město, které patří mezi zajímavosti ve Volarech. Jde o do současnosti zachované unikátní stavby, staré dřevěné domy alpského stylu. Jsou to roubené nebo poloroubené domy s podkrovní světnicí, vyřezávanou pavlačí v předsazeném štítě a sedlovou střechou. V jednom tomto roubeném domě je také Volarské muzeum. Nejvíce jich najdete při potoce v severní části města. Opravdu pěkné a zajímavé domky.
Dále jsme se vydali prohlédnout si volarské menhiry, které najdete na pahorku U dvou lip právě kousek nad Starým městem a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů. Jsou zde od dubna 2007.
Menhiry opravdu pocházejí z předkřesťanské doby a jejich věk je odhadován na několik tisíc let. Původně stály na bezejmenné náhorní plošině v Krušných horách, kde tvořily zbytky rondelu o několika desítkách kamenů. Rondel definitivně zanikl při stavbě silnice procházející jeho středem. O jejich převoz do Volar se zasloužil geolog a chemik Ing. Pavel Polák.
Nynější volarský rondel tvoří jedenáct kamenů a je koncipován zčásti jako svatyně a zčásti jako observatoř. Nejvyšší, vizírová stéla, stojí uprostřed. Ostatní jsou osazeny do dvou protínajících se pentagramů. Rozmístění kamenů v kruhu není ani pravidelné ani náhodné. Kameny jsou situovány dle postavení slunce o letním a zimním slunovratu a při keltském svátku Beltain.
Další místo, které jsme zde chtěli vidět, se jmenuje Dřevěné srdce Evropy. Vyhlídkový bod na nejvyšším místě cyklostezky z Volar na Soumarský Most. Od roku 2021 je zde umístěno dřevěné srdce a dvě lavičky v podobě historických kol.
Na náměstí stojí pěkná fontána, a v nedalekém infocentru jsme obdivovali výstavu obrazů.
Musím říci, že jsme byli s manželem moc spokojení v tomto městečku, a rádi bychom se sem vrátili.
ChytráŽena.cz