Městečko a rekreační letovisko Dobřichovice leží po obou březích řeky Berounky nedaleko Prahy ve směru na Karlštejn. Zaparkujeme v obci a naše první kroky vedou k zámku.
Je to trojkřídlá budova s hranolovou věží, západní křídlo tvoří kaple sv. Judy Tadeáše. Nejhezčí pohled na objekt je přes řeku, přímo u zámku je most, o kus dál po proudu pak lávka pro pěší a cyklisty.
Po celé obci jsou rozmístěny panely naučné stezky, na jejíž tvorbě se podíleli žáci zdejší základní školy. Stezka sama není nijak značena, ale na každé tabuli je plánek. Je tedy jen na vás, jak dlouho procházku si zvolíte. Hezká je i cesta po břehu řeky.
Dobřichovice s krátkými přestávkami - v době husitské a let bělohorského povstání - náležely Rytířskému řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Znak řádu, kříž s šesticípou hvězdou, se objevuje i v současném znaku obce. Křižovníci se na zámku udrželi až do roku 1948, kdy připadl státu. V 50. letech byl ve správě státního statku, později JZD, následně patřil Československé vědeckotechnické společnosti a Památníku národního písemnictví v Praze. Dnes je opět v majetku Křižovníků s červenou hvězdou a je postupně rekonstruován. Z interiérů je přístupná restaurace a dva sály jsou k dispozici pro pořádání svateb.
Ve směru k řece je u zámku na kamenném sloupu s motivy vinné révy socha sv. Václava, před bočním křídlem stojí Svatojánská lípa a socha sv. Jana Nepomuckého. Tabulka u lípy - památného stromu - uvádí, že zde byla vysazena v roce 1729. Svatý Jan Nepomucký je jeden z patronů Čech, dále je patronem mostů, lodníků, vorařů, mlynářů, proti pomluvám, za mlčenlivost, kněží a zpovědníků... Uvádí se, že v Evropě je asi 30 tisíc jeho soch.
Projdeme malým nádvořím a u kaple sv. Judy Tadeáše nahlížíme do náhonu patřícímu k bývalému mlýnu a elektrárně.
Přes park přicházíme na křižovatku s další zastávkou zdejší naučné stezky - Kalvárie. Sousoší z roku 1760 tvoří Kristus na kříži a u paty kříže klečící Máří Magdaléna.
Protože je krásný den, pokračujeme kolem budovy školy na zelenou značku a Viničnou ulicí míříme z Dobřichovic nedávno obnovenou alejí jeřábů a buků do blízkých lesů. Jak některé místní názvy napovídají, v dávných dobách se tady, na stráni obrácené k jihu, nacházela vinice. Sazenice dovezené z Burgundska zde vysadili Křižovníci. Války však vinařství nikdy nepřály a tak vinice postupně zanikly.
Pěšina vedoucí úpatím Krásné stráně se náhle lomí a čeká nás prudší, ale asi jen 300 metrů dlouhý výstup na Bukovku. Při pohledu zpět se přes malou louku otevírá hezký výhled na zalesněné kopce a vysílač Cukrák na obzoru.
Přicházíme na jižní okraj obce Vonoklasy, kde u samoobsluhy vyměníme zelenou značku za červenou. Můžete použít i žlutou - obě vás posléze dovedou do Karlíku. Zdejší lesy jsou zvláště na podzim překrásné.
Poblíž žluté značky se na zalesněném ostrohu nad Karlickým údolím nachází nepatrné zbytky hradu. Ten podle pověsti sloužil k přenocování ženám, které za císaře Karla IV. nesměly nocovat na Karlštejně.
V Karlíku věnujeme pozornost kostelu sv. Martina a sv. Prokopa na místním hřbitově. Na první pohled je jasné, že se původně jednalo o románskou rotundu, která byla později rozšiřována přístavbami.
Poslední úsek, 1,5 km zpět do Dobřichovic, je po silnici. Není příliš frekventovaná, přesto jsme rádi, že krajem pole vede pěšina, což je jistě příjemnější. Před obcí pak začíná zpevněná cesta lemovaná moderními plastikami, díly vzniklými v době konání mezinárodního sochařského sympozia.
Vycházku okolím Dobřichovic si můžete libovolně prodloužit, cyklisté mohou například vyšlápnout Karlickým údolím do Mořiny a dále k lomům Amerika. Pro pěší turisty mohou být Dobřichovice i výchozím místem pro výlety na hřeben Brd. V dosahu je např. Skalka - více ve článku Brdy - Skalka
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz