Třeba tak, že proměníte všední v nevšední, jiné! V pátek zapomenete všechny pracovní úkoly za dveřmi kanceláře, úkoly s dětmi necháte na manželovi a sobotní úklid na příští týden, k obědu připravíte jenom něco malého – rodina to pro jednou přežije a ráda, protože bude vědět, že ji čeká báječná večeře. Večer se totiž bude grilovat!
A protože si už ani nepamatujete, kdy naposled jste se viděli se svými přáteli, pozvěte na grilování i je – místo obvyklého telefonátu, kterým většinou rušíte schůzku, je překvapte vtipnou elektronickou pozvánkou anebo klasickou pohlednicí s poštovní známkou.
Sejít se s rodinou a s přáteli, společně připravit jídlo a pak si u jednoho stolu pochutnat, to přece nemá chybu! Při grilování se navíc užije spousta zábavy – někdy k tomu stačí jen zážitky všech zúčastněných, jindy si můžete zahrát petanque, kroket, šipky, kuželky nebo frisbee. Příležitostí, kdy rozžhavit gril, je přitom nepřeberné množství – od neformálního setkání s pozvanými přáteli přes tradiční oslavy narozenin či jiných výročí až po běžnou večeři zpestřenou voňavou pečínkou.
Pořádně rozžhavený
Přestože jsou nejčastěji používány grily na dřevěné uhlí, zastánci pestré vyvážené stravy by měli tento klasický gril vyměnit za moderní gril elektrický, na kterém je příprava pokrmů podstatně zdravější. Na elektrickém grilu se totiž opékané pokrmy hned tak nespálí (díky nepřilnavé opékací ploše) a co především, tuk z nich neodkapává do rozžhavených uhlíků, kde vznikají zdraví nebezpečné látky.
Pokud elektrický gril dobře rozžhavíte, bude opečené maso chutnat stejně báječně jako to z grilu na uhlí. Elektrický gril může být i přiklápěcí (jako toustovač) – na něm je maso hotové ještě rychleji a zůstane šťavnatější.
Autor: Michal Nikodem
šéfkuchař