Je to pár let nazpátek, kdy jsme se rozhodli zajet poprvé na výlet do Veltrus. Chtěli jsme si projít rozsáhlý zámecký park s daňčí oborou a podívat se alespoň zvenku na zámek, který byl tou dobou zavřený. Byla zima, ale kdo by seděl doma? Nedávno jsme si návštěvu Veltrus zopakovali a byli jsme příjemně překvapeni: opravený zámek dostal nový kabátek, v krásně upravené zahradě kvetly záhony květin a tryskal vodotrysk, návštěvníky tu v pravidelných intervalech vozil „zámecký koňobus“, dvouramenné schodiště prošlo také opravou a byl z něj opravdu krásný výhled. Pro mnohé turisty je jistě velkým lákadlem také zdejší výstava historických kočárů. Pokud jste majitelem chytrého telefonu, můžete si stáhnout virtuálního průvodce.
Že Veltrusy neznáte?
Najdete je ve středních Čechách, asi 25 kilometrů severně od Prahy. V samotném městečku toho moc k vidění nebylo a ani jsme neměli v plánu se tu zdržovat, zamířili jsme tedy rovnou do nedalekého volně přístupného parku. Pokochali jsme se pohledem na daňky a vydali se lesoparkem ke státnímu zámku. U vstupní brány do parku směrem z městečka se můžete v současné době občerstvit v příjemné kavárně, případně si zakoupit drobné suvenýry ve vedlejším informačním středisku. Park je největší u nás, má rozlohu téměř 300 ha (asi tři pražské Stromovky!) a není divu, že jeho zahrady, louky nebo aleje si oblíbilo mnoho našich i zahraničních filmařů. Možná si ho vybavíte z filmů Amadeus, Babí léto nebo z pohádky Malá mořská víla?
Parku se údajně přezdívá oáza Středočeského kraje nebo také perla dolního Povltaví a podle počtu návštěvníků je opravdu vidět, že patří k oblíbeným místům pro výlety na kole, procházky nebo prostě k místům, kde rádi strávíte volný čas a odpočinete si. Kromě vzácných dřevin a výběhů lesní zvěře je v parku množství soch, několik mostků i různých účelových staveb. Třetí majitel zámku, Jan Rudolf Chotek, nechal vybudovat krajinářský park, který se přibližuje svým pojetím volné krajině. Parkem protéká uměle vybudovaný vodní kanál, který sloužil původním majitelům, tedy rodu Chotků. Po něm se s oblibou plavili na lodičkách a na různých vybudovaných odpočinkových místech relaxovali nebo se občerstvovali. Zlatý život!
Veltrusy jsou známé ale hlavně díky krásnému baroknímu zámku z první poloviny 18. století, který byl sídlem rodu Chotků. Původně se jednalo jen o letohrádek, který byl ale později významně rozšířen. Postavil ho Václav Antonín Chotek - ten byl ve své době jediným žijícím příslušníkem tohoto rodu. Autorem stavby byl významný pražský architekt italského původu Giovanni Battista Alliprandi. Zámek má oválné jádro, ke kterému přiléhají nižší křídla uspořádaná do tvaru šikmého kříže, připomínajícího písmeno X (říká se mu ondřejský kříž, protože podle legendy byl na kříži stejného tvaru ukřižován svatý Ondřej). Čestný dvůr na severu uzavírá řada alegorických soch Matyáše Bernarda Brauna, které představují roční doby a měsíce.
Po povodni v srpnu 2002 byla zaplavena velká část parku a rozvodněná nedaleká Vltava (tvoří západní hranici parku) poničila velkou část staveb i dřevin. Přízemí zámku bylo obnovené a po povodni pro návštěvníky zpřístupněné před třemi lety. A jak jsem se dozvěděla, teprve po dlouhých devatenácti letech (!) se slavnostně otevřelo první patro zámku, ve kterém jsou reprezentativní prostory. Návštěvníkům nabízí dva prohlídkové okruhy s názvy Zlaté časy ve službách císařovny a Rodinný život pana hraběte. Na samotnou prohlídku si vyhraďte hodinu času, ale na prohlídku celého areálu vám snad ani půl dne nebude stačit… Je tu opravdu krásně!
Zámecký areál je od roku 2002 vyhlášen národní kulturní památkou.V dnešní době si už můžete Veltrusy vychutnat opravdu se vším všudy. A jistě mi dáte za pravdu, že tahle návštěva stojí za to, protože rod Chotků nám zanechal skutečně mimořádné dědictví. I my se chystáme v budoucnu výlet zopakovat!
ChytráŽena.cz