Edinburgh
Hlavní město Skotska je světově proslulé jako město festivalů. Ten největší – Edinburgh International Festival – začíná 7. srpna a trvá celé tři následující týdny. V jeho rámci mají návštěvníci města šanci spatřit ta nejlepší divadelní, operní, taneční i filmová představení. Několikrát v minulosti se programu zúčastnili také čeští umělci.Ve stejné době, tedy od 7. do 31. srpna se v Edinburghu koná také největší festival na světě – Edinburgh Festival Fringe, v rámci kterého se v loňském roce odehrálo neuvěřitelných 49.497 vystoupení a celkem 3.193 tanečních, cirkusových, divadelních, muzikálových či kabaretních inscenací. Festival se konal na celkem 299 místech po celém městě a přilehlém okolí. Takovému množství umění zkrátka nemůžete uniknout. Vedle profesionálních umělců zvučných jmen zde vystupují také úplní nováčci z řad nadějných talentů.
Největší show na světě – tak nazývají pořadatelé přehlídku armádních kapel z celého světa – Royal Edinburgh MilitaryTatoo, která se koná každý rok v srpnu přímo před slavným edinburským hradem. Na přehlídce letos vystoupí zástupci ze 48 zemí, představení budou přenášena televizí do celého světa k více než 100 milionům diváků. Přímo na místě se očekává více než 200 tisíc návštěvníků.
Pokud si budete chtít odpočinout od široké edinburské festivalové nabídky, projděte se po slavné Královské míli, po které jezdívali skotští králové a kterou lemuje celá řada stylových barů, restaurací a kaváren. V jedné z nich, TheElephant House, vznikaly první příběhy o HarryPotterovi. Pokud chcete nasát atmosféru fantazijního kouzelnického světa o něco více, vydejte se do Bradavic, tedy přesněji do městečka Alnwick, jehož hrad byl pro film o čarodějnickém učni klíčový. Z Edinburghu se sem autem dopravíte za necelé dvě hodiny.
Glasgow
Největší skotské město leží zhruba 60 kilometrů od Edinburghu.Na první pohled vás nezaujme tolik, jako jeho starší soused, i zde je však řada zajímavých věcí k vidění. Nenechte si ujít například jedinečnou možnost prohlédnout si zázemí zdejšího hlavního nádraží Glasgow Central, které bylo postavené v roce 1879. Ročně jím projde téměř 40 milionů cestujících, což z něj činí druhé nejrušnější vlakové nádraží mimo Londýn. Architektonický skvost skrývá řadu spletitých tunelů, jeskyní a klenutých chodeb obestřených tajemstvím. Unikátní je především jeho střecha složená ze 48 tisíc skleněných tabulí. Série veřejných prohlídek je naplánovaná až do konce července.Ke Skotsku neodmyslitelně patří whisky a pivo. Produkciobojího si můžete prohlédnout zblízka. Pouhých 30 km od Glasgow v okolí jezera Loch Lomond se nachází nejmalebnější skotská destilérieGlengoyne. Zdejší Highland Single Malt whisky se pálí již od roku 1833. Součástí prohlídky procesu výroby původem skotskéhonápoje je také ochutnávka. Pokud jste raději na pivo, doporučujeme navštívit více než 450 let starý pivovar WellparkBrewery, jehož produkty patří ke skotskému národnímu dědictví. Pivovar je jedním z nejstarších komerčně využívaných podniků svého druhu ve Skotsku.
Skotské dudy – další z artefaktů pevně spjatých se Skotskem. Národní dudácké centrum, které se nachází právě v Glasgow zve k návštěvě všechny hudby milovné návštěvníky. Nabízí prohlídku jedinečného Muzea dudáctví, kde jsou ke shlédnutí předměty pocházející až ze 17. století, včetně nejstarších dud na světě. Centrum nabízí také kurzy hraní na dudy a buben. Každý srpen se navíc Glasgow stává dějištěm Mistrovství světa v dudáctví, největšího dudáckého festivalu na světě.
Zdroj, foto: British Airways