Předchozí neděli jsem si dovolila splnit jeden ze svých výletních cílů a naplánovala nám s manželem výlet do Krupky.
Před pár lety, na už ani nevím v jaké rádiové stanici, neustále dětský hlas lákal na výlet lanovkou na Komáří vížku s tím, že se jedná o nejdelší lanovku u nás. Do té doby jsem o tomto místě nikdy neslyšela a netušila, že takové vůbec existuje. Doma jsem pak otevřela mapu a hledala. Když jsem zjistila, že místo se nachází nedaleko Teplic a tedy, že vlastně od nás z domova nějakou hodinku a půl cesty, bylo rozhodnuto, tam prostě někdy musím(e).
No a konečně do sebe vše zapadlo, volná neděle, avizované ideální výletní počasí a žádné povinnosti a nutnosti, které by cestu zhatily a tak jsme vyrazili.
Město Krupka se nachází přibližně 5 km severně od Teplic na úpatí Krušných hor. Žije zde necelých 13 tis. obyvatel. Leží v okrese Teplice, v Ústeckém kraji. Rozloha katastrálního území Krupky je 4 687 ha se značnými výškovými rozdíly. Centrum města leží v nadmořské výšce 262 m n. m. Nejníže položenou částí je rybník Kateřina poblíž Soběchleb v nadmořské výšce menší než 200 m n. m. Nejvýše položeným místem je vrchol Komáří hůrka v nadmořské výšce 807 m n. m., na který vede lanová dráha a na kterém je výletní restaurace Komáří vížka.
Již doma jsem si zjistila, že lanová dráha jezdí jedenkrát do hodiny, vždy o půl. První jízda začíná v 8:30 hodin a v letním období končí v 18:30 hod. Jednosměrná jízdenka pro dospěláka vyjde na 170 Kč jedním směrem, my měli vzhledem k mým obtížím s chůzí koupené jízdné oběma směry a lístek vyšel na 240 Kč/osobu. Lanovka přepravuje i kola, v tom případě si cyklisté 10 Kč k jízdence připlatí.
My jsme dojeli s předstihem, abychom si v klidu došli na WC, zakoupili jízdenky a v 10:30 jsme mohli nasednout. Lanovka před nedávnem prošla rekonstrukcí, má krásné, pohodlné nové sedačky. Sedí se na ní po dvou a jízda je vždy bokem. Což mi přijde dobré i pro lidi, kteří mají tendenci trpět závratí, protože pokud cíleně nesledujete hloubku pod sebou, tak jí vůbec nemusíte vnímat. My jsme se s mužem kochali jak vzdálenějším okolím, tak vrcholky stromů a 15 minut trvající jízdu si náramně užili. Ono tedy, když člověk žije 25 let v sedmém, potažmo osmém patře paneláku, tak je už krapet zvyklý.
Též musím podotknout, že samotný nástup a výstup z lanovky je pohodlný i pro lidi, kteří mají problémy s chůzí. Do sedaček se sedá ve fázi, kdy jsou zastavené, nic se nehýbe, na vše je dostatek času, to samé pak při výstupu. Navíc jsou vždy přítomni zaměstnanci lanové dráhy, kteří cestujícím s úsměvem pomohou.
Když jsme vyráželi, tak v dolní části teploměr ukazoval 22°C, nahoře bylo o cca 6°C méně, foukal chladnější větřík, což ale bylo spíš příjemné. Navíc tráva, keře, vše tam mělo sytější, zelenou barvu a celkově výhledy po okolí byly nádherné. Asi hodinku jsme pak seděli na terase u restaurace, dali si kávu a užívali si ten čistý, svěží vzduch a tu krásu kolem.
Vzhledem k tomu, že jsme na výlet vyrazili poměrně včas, nebylo nutné spěchat a my sjeli ještě do centra Krupky, podívat se na zbytky zdejšího hradu. Areál je volně přístupný, bez poplatku. Jedná se o památkově chráněný areál hradu, jehož existenci prameny dokládají v první polovině 14. století, kdy došlo k obrovskému rozmachu města v souvislosti s rozvojem důlní činnosti. Gotický hrad, který byl doplněn o čtvercovou věž, baštu a bergfrit, utrpěl nejvíce škod v průběhu husitských válek, což bylo důvodem pro jeho pozdější přestavbu v pozdně gotickém stylu. Od poloviny 17. století, kdy se na hradu vystřídalo několik majitelů a armád, hrad začal pomalu chátrat. V areálu hradu v současnosti funguje restaurace s terasou, lavičky k odpočinku jsou i v prostorech hradu.
Celkově jsme s mužem byli z výletu do Krupky nadšeni a rádi doporučíme každému, kdo by snad nad ním též uvažoval.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz