Nejstarší písemná zmínka o Zruči nad Sázavou pochází z roku 1328. Dříve zde stával středověký hrad postavený asi v první třetině čtrnáctého století. Na přelomu čtrnáctého a patnáctého století hrad významně zmodernizoval a opevnil mocný rod Kolowratů. Tento rod zde sídlil téměř dvě stě let. Poté zde vládl rod Kaleniců. Ti hrad přestavěli na zámek a město se rozvíjelo. V roce 1561 byla Zruč povýšena na město. V roce 1781 postihl zámek a přilehlý kostel velký požár. Zámek potom koupil rod Schebků, kteří ho přestavěli v romantickém stylu. V roce 1948 jim byl zámek vyvlastněn a po roce 1989 vrácen potomkům rodu Schebků. Nyní zámek a přilehlý park vlastní město Zruč nad Sázavou.
Prohlídka zámku je možná ve dvou okruzích. Doporučuji velký okruh – uvidíte interiéry zámku, kapli a vystoupáte na zámeckou věž. Na zámecké půdě můžete navštívit stálou výstavu Království panenek. Tuto rozsáhlou expozici panenek z celého světa doplňují medvídci a další hračky. Pokud se tedy vypravíte do Zruče s dětmi, určitě sem zajděte.
Zámeckým parkem vede zhruba dvoukilometrová naučná stezka.
Začíná u vstupní brány zdobené erby rodu Schebků. Cestou uvidíte jezírko, které
zde nechala zřídit hraběnka Emma. V přilehlém altánku prý velmi ráda
sedávala a pozorovala vodní hladinu. Toto romantické místo je i nyní hojně
vyhledáváno a koná se zde mnoho svateb. Kousek od jezírka je psí hřbitov. Je
zde prý pohřbeno asi osm loveckých psů. Náhrobky se dochovaly pouze dva.
Spatříte zde také sochu Jana Schebka v nadživotní velikosti. Říkalo se mu král železnic, protože stavěl železnice po celém Rakousko Uhersku. V té době odmítl nabízený šlechtický titul. Ten později přijal jeho syn Adolf. V celém parku je mnoho zeleně. Stromy a keře pocházejí z celé severní polokoule. Nejstarší stromy tu rostly ještě před založením parku. U vybraných vzácných stromů jsou umístěny informační tabule. Nemůžete zde minout Kolowratskou věž z roku 1334. Nyní je zpřístupněna veřejnosti, uvnitř je expozice středověkých zbraní a z vršku je krásný výhled na zámecký areál. V bývalých hospodářských budovách je nově otevřeno Vodácké muzeum. Jsou zde lodě, pádla, vesty a vše, co k vodáctví patří. Hraběnka Emma milovala procházky po skalách a pozorovala řeku pod ní. Nechala zde tedy vybudovat chodníčky a vyhlídku na řeku Sázavu. K zámku patří i farní kostel Povýšení svatého Kříže. Původně zde byl i hřbitov. Po velkém požáru již hřbitov nebyl obnoven a nalezené kosti byly uloženy do márnice pod kostelem.
Od zámku jsme se ještě vydali k rozhledně Babka. Vzhledem k tomu, že bylo dost velké vedro, tak jsme zvolili nejkratší cestu. Jinak k rozhledně vede značená naučná stezka dlouhá necelých 7 km. Značená je už od vlakového nádraží a terén není nijak náročný. Během cesty je několik informačních tabulí. Rozhledna je dřevěná s kovovým točitým schodištěm se 130 roštovými schody. Stojí ve výšce 451 metrů nad mořem, vyhlídková plošina je ve výšce 24 metrů nad zemí. Z vrcholu přehlédnete celé město a jeho okolí. Na jihozápadě vrch Melechov u Ledče nad Sázavou, na jihozápadě vrch Blaník u Vlašimi, na východě vrch Fiolník u Vlastějovic a na západě vrch Jordán u Chabeřic. Na vyhlídkové plošině je informační tabule a zvukové informace. Rozhledna je přístupna po celý rok zdarma. V těsné blízkosti rozhledny je altánek, kde si můžete odpočinout. Zde stojí také maskot rozhledny – dřevěná socha babky.
ChytráŽena.cz