Mám ráda výlety se svou rodinou a proto jsem se rozhodla navštívit s nimi skanzen na Veselém Kopci, neboli soubor lidových staveb Vysočina. Byli jsme tam před Vánocemi v době adventu a moc se nám tam líbilo. Na jaře letošního roku jsme si výlet zopakovali a byli nadšení.
Skanzen Veselý Kopec se nachází v Pardubickém kraji nedaleko města Hlinsko. Patří k němu také památky lidového stavitelství ve Svobodných Hamrech (asi 2,5 km) a v Možděnicích (asi 4 km) řemeslné dílny truhlářů, tkalců a také škola.
Při příjezdu ke skanzenu je nutné zaparkovat auto na veliké louce k tomu určené. Parkovné vybírá příjemný usměvavý pán, který i poradí, kam se vydat dále a neztratit se v davu návštěvníků.
Kousek za parkovištěm už jsou vidět malebné chaloupky, které připomínají dobu dávno minulou.
V pokladně je nutné si zakoupit lístky. Nám příjemná paní pokladní nabídla plánek celého areálu a několik pohlednic včetně turistické známky. Neodolali jsme a pohlednice i známku si koupili.
Měli jsme kliku, že po cestě šla skupinka turistů s průvodcem – přidali jsme se k nim a poslouchali velmi pozorně vyprávění pana průvodce. Počet staveb jsem nepočítala, ale dozvěděli jsme se, že jich je celkem třicet a pocházejí z počátku devatenáctého do poloviny dvacátého století z Hlinecka, Litomyšlska, Vysokomýtska, Poličska a Chrudimska. Do každé chaloupky je možné vkročit, připomenout si, jak žili naši prarodiče, bez elektřiny, podlaha ušlapaná z hlíny, malá okénka. V chaloupkách na Vás dýchne každodenní život, zvyky a skromnost našich předků.
Velice nás zaujala stavba roubeného vodního mlýna, ve kterém je varna povidel a pochází asi z roku 1580. Je poháněný vodním kolem.
Viděli jsme selské bělidlo – masivní roubenou stavbu, která má šindelovou střechu, nejstarší sušárnu ovoce ze Stříteže u Skutče, zvoničku z Jeníkova, Modrý statek (jeho blankytně modrá omítka září mezi ostatními chaloupkami) – uvnitř statku je dvůr, kde jsou k vidění stáje, zemědělská technika, špýchar.
Moc se nám líbily klenuté stropy, které jsou dominantní. Překvapila nás expozice dobového oblečení, nádobí, nábytku, ale hlavně dětského kočárku a rakve pro zemřelého.
Jde jen těžko popsat, co vše se zde nachází – to se musí vidět.
V areálu před chaloupkami se konal jarmark, kde bylo na co koukat. Viděli jsme při práci kováře i paní, která paličkováním vytvářela krásné krajky a stuhy.
Já osobně jsem si toto místo zamilovala a ráda se sem budu vracet. Vřele ho doporučuji všem, kdo se v dnešním shonu rádi na chvíli zastaví a připomenou si dobu dávno minulou.
Na Veselém Kopci probíhají po celý rok různé akce a momentálně se můžete zúčastnit akce Veselý Kopec patří dětem a jejich rodičům.
ChytráŽena.cz