Obec Kladruby nad Labem je známá díky Národnímu hřebčínu. Již od šestnáctého století se zde chovají starokladrubští koně – bělouši. Vraníci stejného plemene chovají ve Slatiňanech. V roce 1995 byl starokladrubský kůň vyhlášen za kulturní památku a v roce 2002 bylo kmenové stádo běloušů zapsáno jako národní kulturní památka. Starokladrubský kůň je nejstarší české plemeno, jeho původ sahá až na počátek novověku. Je to asi jediné plemeno, které je vyšlechtěné speciálně jako kočárový kůň. Hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších fungujících hřebčínů na světě. Od roku 2019 je celý areál zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Starokladrubský kůň je teplokrevné plemeno. Jsou to poměrně velcí koně s ušlechtilými proporcemi. Výrazné jsou velké a živé oči s inteligentním výrazem a velmi hustá hříva. Kůň se může dožít kolem třiceti let. Toto plemeno je vytrvalé, klidné a vyrovnané, kůň bývá laskavý a ochotný. Proto se hojně využívá také k hippoterapii. Starokladrubští koně jsou známé po celé Evropě především jako kočárové koně. Nejčastěji se zapřahají do čtyřspřeží. V současné době se využívají hlavně při přehlídkách a slavnostech.
I přesto, že je starokladrubský kůň takový unikát, měl být po první světové válce jeho chov zrušen. Koně byli považováni za zdegenerovaný druh a přežitek doby. V roce 1938 se profesor František Bílek rozhodl regenerovat tento chov. Musel využít i koně jiných plemen, například lipické a fríské koně. Zhruba po čtyřiceti letech byl proces regenerace úspěšný. Zajímavostí je, že kůň se narodí tmavý a postupně zbělá. Tento proces trvá několik let. V Kladrubech nad Labem jsou ustájení plemenní hřebci, chovné klisny a hříbata do odstavu, koně ve výcviku a sportovní koně. Mají tu i koně na prodej. Sídlí zde tříletá střední škola chovu koní a jezdectví.
Areál Národního hřebčína tvoří klasicistní budovy, zámek a kostel svatého Václava a Leopolda a rozsáhlé pozemky jako výběhy pro koně. V roce 2015 proběhla celková rekonstrukce areálu. Je zde možno navštívit několik prohlídkových okruhů a expozic. My jsme navštívili stáje, kde jsme viděli starokladrubské koně jako hříbata a plemenné hřebce. Načerpali jsme tu plno nových informací. Část u nich jsem se vám snažila předat prostřednictvím tohoto vyprávění. Návštěva Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem opravdu stojí za návštěvu.
ChytráŽena.cz