Máte rádi originální módu, oblečení i věci do domácnosti?
Nemůžete si ale vybrat v obchodech nebo se Vám věci zdají příliš drahé?
Pak si je vyrobte sami. Není to nic těžkého ani drahého a záleží na Vašem vkusu, inspiraci, na tom, co se líbí Vám. A hlavně – do činností můžete zapojit nejen sebe, ale také své děti. I ony si mohou vytvořit své vlastní oblečení a další věci třeba do domácnosti nebo takové, které se jim budou hodit do školy, či na kroužky.
Pomůcky na výrobu malovaného trika:
- věci, které chcete pomalovat – bavlněná jednobarevná trika, tašky, kabelky, pouzdra, prostírání apod.,
- barvy na látku – ve spreji nebo fixy na textil či voskovky (lze i kombinovat), konturovací fixy,
- šablony – koupené nebo doma vyrobené,
- přírodniny, které můžete otiskovat nebo jinak využít,
- štětce, houbičku (stačí obyčejná houbička na nádobí nebo molitan, který si dle potřeby nastříháte),
- podložku – staré noviny, papíry, kartony,
- vodu na otírání šablon, omývání štětců.
Doma si můžeme pomalovat jakýkoli textil, který doma najdeme nebo si už můžeme koupit věci, které jsou k pomalování přímo určeny a které se k tomuto účelu i prodávají. V obchodech s výtvarnými potřebami (nebo i jinde) se dají zakoupit čistá bavlněná trika, tašky a kabely, pouzdra na pastelky nebo na cokoli jiného, prostírání, zástěry a spousta dalších věcí. K pomalování se dá použít i obyčejné triko bez vzoru, které koupíme v jakémkoli obchodě.
Budeme-li cokoli barvit, je vhodné si předem připravit prostor, kde činnost budeme dělat. Může se stát, že nám barva ukápne nebo stříkneme sprej dále, než jsme chtěli. Proto je vhodné činnost provádět venku a to během léta nebo si můžeme na dané místo položit omyvatelný ubrus, který zabrání prosáknutí barvy.
Před samotným barvením se doporučuje nejdříve jakoukoli látku vyprat, aby se výrobek dále nesrážel a byl připraven na pomalování či na barvení.
Dále nesmíme zapomenout vložit do trika nebo jiného předmětu, který budeme barvit podložku a to nejlépe z tvrdšího kartonu, můžeme použít i noviny nebo více papírů najednou (aby se neprosákly). Dále si stačí už jen promyslet vzor nebo motiv, který chceme vytvořit a můžeme začít. Jak jsem již psala, můžeme využít spreje s barvami na textil, konturovací fixy, fixy, voskovky, flitry ve spreji apod. Existují také razítka, která můžeme použít. Samotnou barvu můžeme nanášet přímo sprejem nebo také štětcem a to přes šablonu nebo přímo na triko (či cokoli jiného) nakreslit štětcem svůj vlastní obraz. Možné je samozřejmě techniky i kombinovat. Výsledek bude o to působivější.
Tato činnost baví kromě dospělých taktéž děti jakéhokoli věku. Stačí jen přizpůsobit techniku. Pro mladší děti jsou vhodné fixy na textil, koupit se dají i voskovky určené k těmto účelům. Velmi jednoduchá je například technika tupování, kdy se barva na látku nanáší pomocí houbičky, což zvládnou i menší děti. Děti v takovém případně mohou volně barvit určený prostor na látce nebo k tomuto účelu využijeme šablony, které je dobré na látku co nejvíce přitisknout (existují i spreje, které šablonu na textil přilepí, aby dobře přilnula. Případně se dají koupit lepicí šablony). Postačí nám ale i šablona, kterou si vyrobíme doma – vystřihneme daný vzor z papíru.
Na závěr musíme nechat barvy zaschnout a téměř u všech druhů barev se doporučuje nakonec hotové dílo přežehlit a to tak, že na motiv položíme pečicí papír, žehličku zahřejeme na maximum (dovolí-li to materiál) a zažehlíme několik minut. Takto zažehlený výrobek můžeme následně prát dle potřeby a to většinou na 30°C.
ChytráŽena.cz