Blíží se Mikuláš, a tak jsem pro Vás připravila inspiraci v podobě tří tradičních postaviček v netradičním provedení. Figurky „kofoláčky“ snadno vyrobíte z toho, co máte doma, dokoupit je třeba jen pár drobností.
Na výrobu mikulášských figurek budete potřebovat:
drátky na čištění fajfky nebo modelovací drát z výtvarných potřeb. Já osobně se přimlouvám za první variantu. Za 28 Kč jsem jich v tabáku koupila sáček o 50 kusech a pracuje se s nimi opravdu dobře. Obyčejný drát se mi příliš neosvědčil. Dále jsou to papírové kuchyňské utěrky, provázky či příze, knoflíky, nebo nalepovací očka, nůžky, štípací kleště, lepidlo, zbytky plsti, látek, stužek a na dodekorování cokoliv, co doma právě najdete.
Postup výroby mikulášských figurek:
Nejprve si připravte kostru z drátku. Na internetu
najdete hned několik variant, jak ji vyrobit. Mně osobně se osvědčil můj
vlastní postup. Připravím si tři kousky drátku na čištění fajfek o délce cca 10
cm. Dva přehnu napolovic a zaklesnu do sebe. Jeden přehnutý drátek bude tvořit
trup a druhý nohy. Třetí drát zasunu mezi „trupové“ dráty v místě, kde chci
mít ruce. Nahoru zůstanou trčet 2 zbytky „trupového“ drátku. Ten, co se dostal
díky zasunutí „ručkového“ drátu dopředu vedu za druhý a potom opět vpřed a ohnu
dolů přes drátek ruček.
Druhý, zadní drát zůstane jako krk. Na krk nasadíme základ hlavičky, který vznikne zmuchláním poloviny kuchyňské utěrky, přes kterou přetáhneme druhou celou utěrku. Hlavičku připevníme pomocí provázku, který pevně omotáme. Pak začneme obtáčet základ hlavičky tak dlouho, dokud není utěrka zcela skryta. Opět pevně omotáme a zavážeme v místě krku. Nyní si odstřihneme přebývající utěrku v místě, kde začínají nohy a můžeme začít omotávat trup i se zbytkem utěrky, nohy a ruce. Nohy a ruce omotáme až do konce a pak drátek zahneme a opět omotáme. Vzniknou tak dlaně a boty. Konce rukou a nohou zakápneme lepidlem na textil.
Teď nastává nejzajímavější práce. Kofoláčky oblečeme a dodekorujeme.
Na andílka jsem použila kousek organzové stuhy, ze které jsem vytvořila sukni, stuha byla kdysi součástí nějaké květinové vazby, takže má pevné okraje z drátku a pěkně drží. Živůtek vznikl omotáním tenké saténové stuhy. Textilie jsem k tělu připevnila lepidlem. Vy andílka oblečte do toho, co budete mít zrovna při ruce. Nechám jen na vás, jestli to bude sukýnka z flísu či široké stuhy nebo lehoučký háv z organzy či tenkého plátna. Andílek musí mít pochopitelně křídla. Já je vyrobila ze stejného materiálu jako sukýnku. Prostě jsem stuhu složila do tvaru mašle, stáhla nití a zezadu přišila. Nabízí se i varianta podobného využití saténové stuhy. Nebo můžete křídla vystřihnout z plsti. V nouzi by se dalo použít i půlkolečko odličovacího tampónku či papíru. Dlouhé vlasy andílka jsem vyrobila mnohonásobným omotáním příze kolem vhodně velkého kousku papíru. Na jednom konci jsem přízi opakovaně prošila a na druhém prostřihla. Nakonec vlásky přišila k hlavičce. Místo knoflíků, které běžně tvoří oči kofoláčků, jsem použila nalepovací očka. Dají se sehnat v galanterii či obchodech s výtvarnými potřebami. Pokud ale máte vhodně velké knoflíčky či korálky, neváhejte je použít. Na připevnění knoflíků, korálků či oček doporučuji kapičku sekundového lepidla. Jen opatrně, práce je to titěrná, tak ať pak nemáte knoflík přilepený k desce stolu či linoleu, protože vám v nevhodnou chvíli upadl. Nakonec andílka dozdobte – udělejte svatozář ze stříbrného modelovacího drátku, přilepte na šaty perleťový knoflíček, na čelo hvězdičku ze zlaté fólie, do rukou dejte balíček s mašlí… prostě cokoliv vás zrovna napadne. Já našla doma drobné zlaté korálky a tak jsem je využila. Hotovo?
Tak jdeme na Mikuláše. Tady jsem uzdu fantazii moc nepopustila. Základ tělíčka jsem omotala červenou vlnou, šaty udělala z červeného a žlutého flísu. Červený jsem koupila ve výtvarných potřebách, žlutý je kousek nové hadry na nádobí z drogerie. Tyto hadry se na podobné tvoření skvěle hodí, bohužel se neseženou v červené barvě. V bílé ale občas ano. Vlasy a vousy jsou z vaty a očka řešena stejně jako v případě andílka. K Mikulášovi patří pochopitelně berla. Tu snadno vyrobíte z kusu drátku.
Na čertovi jsem se vyřádila nejvíce. Už při výrobě hlavičky
jsem připevnila kousek drátku jako rohy a později jsem jej jen omotala černou
bavlnkou a konce zakápla lepidlem. Podobně jsem již při omotávání trupu
pamatovala na ocas. Při dekorování jsem jej jen omotala a přidala na konec
štětičku. Základ těla a končetin jsem omotala rovněž černou bavlnkou a omotáním
horní části trupu hnědou chlupatou vlnou vznikl kožich. Stejnou vlnu jsem
použila i na vlasy. Postup je podobný jako u andílka, jen jsem si vlnu
namotala na 3 prsty, sundala, ve středu stáhla nití, na obou koncích prostřihla
a čupřinu přilepila na hlavičku. Díky nalepovacím očkám kouká i čertík docela
přívětivě. Nakonec jsem ho dozdobila kouskem špagátu, starým řetízkem a ze
zbytku drátu mu vyrobila vidle. Čerta můžete vybavit i pytlem na hříšníky a
neposlušné děti. Hotovo?
Zbývá už jen povedenou trojku umístit někam, kde bude
dobře vidět. Nebo ji použít jako dárek. Třeba zrovna pro Mikuláše, čerta a anděla,
až u vás letos zase zazvoní. A jestli se opravdu pustíte do vyrábění, pochlubte
se fotkou. To bude zase dárek pro mě.
Verča27 - čtenářka
ChytráŽena.cz