Za chvíli tu bude čas vánočních a silvestrovských večírků,
prodloužených v tanečních a plesová sezóna. Mnohé ženské srdíčko tedy
zatouží nejen po nových šatech, ale i po nápaditém a výrazném šperku.
Pokud tohle srdíčko bije i tak trochu pro extravaganci, tak mu peříčkovými náušnicemi uděláte určitě radost. Snad jen dívky a ženy alergické na peří si tento šperk raději pořizovat nebudou, aby nestrávily celý večírek s červenýma očima a rýmou. V obchodech najdete těchto náušnic nepřeberné množství. Jejich nevýhodou je jednak cena a jednak to, že jsou většinou dost dlouhé. Já osobně po náušnicích lechtajících někde na klíčních kostech netoužím, a proto jsem si vyrobila kratší variantu přímo na míru. Bylo to tak jednoduché a rychlé, že jsem se rozhodla se s vámi podělit. Vymyslela jsem hned dvě varianty uchycení peříček, abyste si mohly vybrat.
Co budete k výrobě peříčkových náušnic potřebovat?
Především peří. Pokud pěstujete slepice, husy, kachny, pávy, papoušky, nebo vám právě strýc myslivec věnoval celého neoškubaného bažanta, máte vyhráno. V opačném případě budete muset, jako já, po vhodném materiálu zapátrat v hobby obchodech, či výtvarných potřebách. Dále pochopitelně bižuterní komponenty, které většinou není problém sehnat. Pokud máte smůlu a korálkový ani výtvarný obchod nikde poblíž není, zkuste se poptat v galanterii. Na jeden pár potřebujete 2 afroháčky a dvě koncovky. Ty se běžně používají na uchycení zapínání ke stuze či jinému návlekovému materiálu. Pokud chcete náušnice zdobnější, tak ještě korálky a ketlovací jehly. Při druhé variantě budete potřebovat kromě afroháčků ještě zamačkávací rokajl, dvě kaloty a dva spojovací kroužky nebo kousky řetízkoviny. Pokud budete dělat nejjednodušší variantu, tak se prakticky obejdete i bez šperkařského náčiní. Stačí, když si v dílničce vypůjčíte kleště kombinačky.
Postup výroby peříčkových náušnic:
Budete-li vyrábět náušnice s koncovkami, jako jsou moje černé, připravte si dvě stejná, nebo aspoň velmi podobná peříčka. Můžete jich použít i více. Já nakonec použila dvě na každou náušnici. Pokud jsou příliš dlouhá, tak je vhodně zkraťte. Zobáček na spodním okraji koncovky kleštěmi ohněte dovnitř. Na střední část koncovky položte brka peříček a přes ně ohněte obě „křidélka“ koncovky. Peříčka si srovnejte a koncovku pevně stiskněte v kleštích, aby pírka dobře držela. Pokud máte rýhované kleště, vložte si mezi ně a koncovku kousek látky, abyste si šperk nepoškrábaly. Pak už stačí připojit očko koncovky na afroháček. Očko afroháčku si kleštěmi vyhněte trochu do strany, navlečte kroužek koncovky a očko upravte do původní polohy. Pokud chcete náušnice zdobnější, můžete háček a koncovku spojit třeba ketlovací jehlou s korálkem. Já to tak udělala. Na fotkách to vypadá efektně, ale v reálu to náušnice moc prodlužovalo, takže jsem nakonec korálek odstranila. Nicméně pro vyšší ženy to bude určitě zajímavá varianta.
Pokud budete vyrábět náušnice s kalotou, jako jsou moje červené, připravte dvě stejná pírka z ptáka ohniváka či jiného opeřence. Otvor v kalotě je celkem malý, takže musejí mít tenká brčka a více než jedno do něj asi nevměstnáte. Brčko provlékněte otvorem v kalotě, pak na něj navlékněte zamačkávací rokajl, zamáčkněte kleštěmi a kalotu uzavřete. Zamačkávací rokajl zamezí tomu, aby peříčko z kaloty vypadlo. Kalotu spojte s afroháčkem pomocí spojovacího kroužku či kousku řetízkoviny. Já použila jedno jediné očko z řetízku. Kalota sama o sobě vypadá jako kovový korálek, takže další zdobení není třeba. Nezbývá než vytáhnout ze skříně slušivé šaty a vrhnout se na taneční parket. Ať se vám dobře tancuje.
Verča27 - čtenářka
ChytráŽena.cz