Nedávno jsme navštívili výstavu kinematografie. Je zde vystavena spousta věcí, které souvisejí s dobou zlaté éry hollywoodského a evropského filmu. U pokladny nás přivítala velmi příjemná paní, která nám podala mnoho informací o výstavě, nabídla informační text k výstavě v tištěné podobě nebo namluvený. Dokonce jsme dostali i pár žetonů do vystavených automatů.
V první části výstavy jsme si prohlédli expozici téměř 1200 originálních filmových plakátů z doby třicátých až šedesátých let dvacátého století. Filmové plakáty jsou rozděleny do několika sekcí. V první sekci uvidíte plakáty filmů, které byly mimořádně úspěšně hodnoceny diváky a kritikou. Jde například o filmy Okno do dvora, Frajeři a saze, Kočka na rozpálené plechové střeše a další. Tato sekce je nejobsáhlejší, plakáty jsou chronologicky řazeny od roku 1936 do roku 1961. Druhá sekce je věnována filmům pro děti a mládež. Je zde mnoho plakátů z filmů o Tarzanech, Popelka, Petr Pan, sci-fi filmy podle Julese Verna a další. Třetí sekce je z období II. světové války, tedy filmy s válečnou tématikou. Například plakáty z filmů Most přes řeku Kwai, Sbohem armádo a další. Čtvrtá sekce obsahuje plakáty evropských filmů, například s Hugo Haasem, Alainem Delonem a další. Pátá sekce a zároveň poslední, ukazuje plakáty k filmům z konce padesátých let na Kubě.
Plakáty v expozici doprovázejí ručně dělané voskové figuríny filmových hvězd, které jsou s touto dobou spjaty. Ve výloze a u vchodových dveří spatříte Chaplina, Laurela a Hardyho. Uvnitř si můžete prohlédnout Johna Travoltu, Mr.Beana, Steva McQueena, Antonyho Hopkinse, M.Crawforda, J.R. (džej ára) a Kojaka. Dále zde jsou voskové figuríny lídrů hlavních mocností válčících ve II. světové válce: Roosvelt, Stalin, Churchill, De Gaulle, Montgomery, Eisenhower, Hitler, Göring a Mussolini. Po pár schodech sejdete do konspiračního bytu Che Guevara. Uvidíte zde originální vybavení z šedesátých let.
A nakonec to nejlepší, tedy hlavně pro děti. Pro nás dospělé spíše vzpomínka. Je zde plná místnost hracích a výherních automatů. Všechny jsou funkční a na vybraných si můžete zahrát. Využili jsme tedy žetony, které jsme dostali u pokladny. Nejdříve jsme si pustili maňáskové divadélko a sledovali tanec doplněný hudbou. Potom jsme vyzkoušeli střelbu ze vzduchovky na zajíce. Mé zkušenosti se střelbou z pionýrských táborů jsem zde plně využila. Utekli mi jen tři zajíci. Nečekala jsem, že budu tak úspěšná. No a nakonec jsme si zahráli lední hokej. Bylo to takové příjemné zakončení celé prohlídky. Na jedné stěně v této herně je spousta amerických automobilových poznávacích značek. Při odchodu nám ještě paní pokladní nabídla zhlédnutí úryvků z několika filmů. To jsme z časových důvodů bohužel museli odmítnout. Zdrželi jsme se tu mnohem déle, než jsme plánovali. Ale stálo to za to.
ChytráŽena.cz