Původně zde stávala jen kaplička zasvěcená svaté Barboře,
kam chodili hlavně místní havíři. Chrám se začal stavět v roce 1388 na
náklady kutnohorských měšťanů, dokončen byl až koncem devatenáctého století.
Stavba probíhala v několika etapách. Nyní je to pětilodní katedrála
s věncem ochozových kaplí kolem oltáře. Chrám dosáhl délky 70 metrů, šířky
40 metrů a výšky uvnitř 30 metrů. Říká se, že podle původních plánů měl být
chrám dvojnásobně dlouhý.
Na stavbě se podíleli známí stavitelé a architekti. Hlavně Petr a Jan Parléřovi, Matyáš Rejsek, Benedikt Rejt a Mistr Hanuš. I v nedokončeném chrámu se lidé scházeli k modlitbám a pořádali sbírky na jeho dokončení. Je až skoro neuvěřitelné, jak byli lidé šikovní a nápadití. To nádherné propracování jednotlivých částí je úžasné. Nyní se zde konají pravidelně bohoslužby a často koncerty. Okolní park byl v nedávné době upraven. Od roku 1995 je chrám svaté Barbory zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře je také nazýván klenotem pozdní gotiky.
Nyní se zde koná výstava vzácných exemplářů, které jsou běžně uloženy v depozitáři. Tématem malé, ale velmi zajímavé výstavy je ochrana nebeských patronů českých zemí. V ochozových kaplích uvidíte dva originály a jednu kopii nádherných uměleckých děl.
Svatobarborská Madona je vystavena v kapli svaté Kateřiny. Je to originál dřevěné plastiky Marie jako Madony s malým Ježíškem. Její původ je datován do roku 1380, žezlo a jablko přibylo v roce 1700. Později pro ni byly ušity i několikery šaty. Oblékána do nich byla při velkých svátcích. Horníci sochu nosili na slavnostně ozdobených nosítkách při procesích. Jedná se o nejcennější sochu v celém chrámu.
Staroboleslavské palladium kopie je vystavena v kapli svatého Václava. Jedná se o kovový reliéf s vyobrazením Panny Marie s Ježíškem v bohatě zdobeném rámu. Podle legendy ho dostala svatá Ludmila od svatého Metoděje při svém křtu v roce 1708. Připisuje se mu zvláštní ochranná moc nad českým národem. Významem je tento předmět srovnatelný s korunovačními klenoty.
Reliéf svaté Barbory z původního hlavního deskového oltáře z roku 1502 je vystaven v Hašplířské kapli. Renesanční dřevořezba představuje svatou Barboru, patronku chrámu a všech horníků. Odstraněna byla v roce 1673. Autorem prvního oltáře byl mistr Jakub z Nymburka.
Výstava je přístupná v běžné otevírací době chrámu svaté Barbory a potrvá do 30.9.2020. Návštěvu velmi doporučuji.
ChytráŽena.cz