Základem plné minizahrádky je sestava venkovních nádob. Ty mohou být sezónní (různé druhy závěsných truhlíků určené pro krátkodobou výsadbu, například pelargonií) nebo celoroční. Pro náš účel poslouží lépe druhý typ. Na trhu existuje nepřeberné množství druhů nádob a snadno si tak vyberete dle svého vkusu.
Tvarů, velikostí i materiálů je dostatek
Asi nejběžnějším materiálem pro výrobu venkovních nádob je dřevo, které asi nejlépe navodí pocit kousku přírody u vás doma. Určitou nevýhodou těchto nádob je však jejich malá odolnost vůči působení vody. Při výběru je tedy velmi důležité dbát na to, aby byla nádoba opatřena plastovou vložkou.
O něco odolnějšími se pak jeví nádoby keramické, kamenné, nerezové či dokonce betonové. K dostání jsou různé druhy nádob plastových, které často napodobují různé přírodní dezény a tak nepůsobí tolik uměle. Pokud si přesto z nepřeberné nabídky na trhu nevyberete, pak vězte, že existuje několik firem, jež vám vyrobí nádobu na zakázku.
Důležitá je velikost a odolnost
Nádoby je nutné vybírat s ohledem na prostor, kde budou umístěny. Důležitá je přitom zejména jejich velikost a odolnost vůči atmosférickým vlivům- sluneční záření, déšť či mráz. Rozměry nádob nejsou důležité jen proto, aby na balkóně či terase nepůsobily nepatřičně. Aby v nich rostliny přežily několik let, měly by být dostatečně velké. Větší rozměry nabízejí jednak možnost osázení větším množstvím rostlin, ale hlavně dostatek půdy a vláhy. Nádoby musí být dostatečně velké také proto, aby v zimě nepromrzaly.
Jaké rostliny zvolit
Při výběru preferujeme rostliny houževnaté a odolné, které i při občasných extrémních podmínkách (tropické letní dny) neprojeví příznaky strádání, které mohou značně snižovat estetickou působnost osázené nádoby. Do této skupiny patří rostliny s malými nároky na vláhu. Z jehličnanů to jsou zakrslé borovice (kleč), nízké jalovce a tisy. Z velké škály listnatých keřů se nejčastěji používají různé druhy dřišťálů, zimostrázu (Buxus), skalníky, nízké tavolníky a vřesovce. Celou skupinu můžeme ještě doplnit o trvalkové výsadby, použitelné jsou různé druhy rozchodníků, tařic, bohyšek (Hosta), dále levandule, svatolina, šanta. K velice efektním patří trávy (kostřava, dochan, nízké ozdobnice).
Stejně jako u zahrady bychom neměli podcenit návrh osázení. Vhodná je konzultace s odborníkem, který může doporučit nejen rostliny, ale i samotnou skladbu pěstebního substrátu vzhledem k velikosti nádoby a charakteru stanoviště.