Když se do rodiny narodí další miminko, je to velká událost. V každém směru. Je to krásné, radostné, ale samozřejmě se může narazit i na drobné nesrovnalosti ohledně sourozeneckého vztahu. V každém případně vodní prostředí, skotačení ve vodě či jen plavání ve vaničce je tou nejlepší cestou, jak připravit sourozencům nezapomenutelné společné chvilky.
Varianta 1: Malinké miminko a starší sourozenec
Napusťte do běžné vany asi 10 cm vody. Na dno vany dejte osušku, která vytvoří měkkou podložku pro miminko. Děťátko pak položte na záda do vany. Vody by mělo být právě tak, aby miminko mělo větší část obličeje mimo vodu. A starší sourozenec si pak vleze k němu do vany. Jsou si nablízku, tváří v tvář, dívají se vzájemně do očí. Ten starší může bráškovi či sestřičce zpívat písničky, polévat nožičky vodou, hladit po ručičkách, bříšku – prostě si společné vodní chvilky užívat. Rodiče samozřejmě musejí na celou zábavu dohlížet.Tip: Pokud se na tuto společnou aktivitu úplně necítíte, zkuste jinou zábavu. S malým miminkem můžete být ve vodě vy, nebo s ním můžete „plavat“ tak, že jen stojíte u vany. Staršímu dítěti pak dejte mobil, aby mohlo společné koupání fotit nebo natáčet, a udělat tak pro babičky a dědečky krátký film. Důležité je, že se společného koupání zúčastní celá rodina.
Varianta 2: Batole a starší sourozenec
Děti si spolu užijí spoustu legrace v dětských brouzdalištích. Ty starší například moc baví, když důležitě čekají na svého mladšího sourozence při dojezdu po skluzavce pod vodou. Chytnou ho do náruče a společně vynesou nad hladinu. Děti milují i přelévání vody do hrnečků, stříkání, schovávání se pod vodou… V moři mají rády hru s vlnkami. Ale také házení míčků, společné jízdy na matraci, v nafukovacím člunu či lodičce.Tip: Ve všech těchto případech je nutná zvýšená rodičovská pozornost. Starší dítě se totiž lehce nechá strhnout jinou aktivitou, a na to, že si hraje s mladším sourozencem ve vodě, úplně zapomene. Zároveň platí, že hloubka vody musí být vždy taková, aby starší dítě bezpečně dosáhlo na dno.
Varianta 3: Odborný plavecký kurz
V plaveckých školách jsou skupiny dětí rozděleny podle věku a pokročilosti. Samozřejmě, mezi některými sourozenci je opravdu malý věkový rozdíl, a tak mohou plavat ve stejné skupině.Pokud je ale mezi sourozenci propastný rozdíl jak věkový, tak i v plavecké gramotnosti, měli by rodiče vždy dát na doporučení instruktorů. Plavecké lekce nejsou haléřovou záležitostí a každý trenér chce své svěřence naučit maximu znalostí. Aby byla výuka kvalitní, potřebuje mít skupinku kompaktní. Nemůže tedy jedno dítě zdokonalovat v kraulových nohách, a druhé teprve učit adaptaci na vodní prostředí.
Tip: Nenaléhejte na plaveckou školu, aby zařadila děti do stejné skupinky. Ani při individuálních lekcích není jednoduché kvalitně vést dvě věkově rozdílné děti. Mnohem lepší je věnovat nejprve jednomu dítěti 20 minut a pak dalších 20 minut druhému sourozenci. Pokud to kapacita bazénu umožňuje, můžete si mezitím, než přijde řada na výuku druhého sourozence, hrát zatím s dítětem ve vodě vy sami.
Zdroj, foto: Juklik.cz