Z jakých hnojiv na trávník můžeme vybírat?
Hnojiva můžeme rozdělit podle délky jejich působení na krátkodobá a dlouhodobá. Krátkodobými hnojivy je nutné přiživovat trávník 7x až 15x za sezonu. Jsou vhodná především pro okamžitý, nárazový růst trávy, kdy se živiny rychle rozpouští a tráva rychle nabývá na délce a objemu. Naopak dlouhodobými hnojivy stačí trávník ošetřit 3x až 4x za sezonu – duben, červen, září a případně před zimou. Živiny z jedné dávky se do trávníku uvolňují po dobu dvou až tří měsíců. Nezpůsobují tak nadměrný nárazový růst. Postupné uvolňování živin je zaručeno díky granulové úpravě.
![Výživa a hnojení trávníku Výživa a hnojení trávníku](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/komercni-obi-hnojeni-travniku-38.jpg)
Za jakých podmínek je dobré hnojit trávník?
Trávník by se měl hnojit před deštěm nebo před zálivkou, za podmračeného počasí. Působením slunečních paprsků na hnojivo by mohlo dojít k nežádoucímu popálení trávníku. Ideálním obdobím pro první jarní hnojení je začátek dubna, kdy bývá vlhko a zároveň je již půda rozmrzlá.
Existují nějaké alternativy průmyslových hnojiv?
Nejpřirozenější a nejméně problémovou možností je takzvané mulčování. K tomu potřebujeme speciální sekačku s touto funkcí, která při sekání trávy rozseká její stébla na jemnou drť, která se rozprostře zpět na trávník. Takováto drť se rychle rozloží a poslouží jako přirozené hnojivo.
Plíseň sněžná – jarní nepřítel trávníku
Po zimě může trávník především trpět plísní sněžnou, kterou způsobila vrstva sněhu zabraňující trávníku v dýchání nebo nahromaděná plsť, pokud jsme neprovedli v předchozí sezóně vertikutaci. Projevuje se zažloutlými skvrnami na trávníku o průměru cca 15 až 20 cm. Za mokra se po okraji skvrn tvoří bílá podhoubí. Ideální je plísni předcházet podzimním hnojením draselnými hnojivy, která podporují odolnost trávy vůči promrzání a chorobám. V případě, že se sněžná plíseň objeví i přesto, nezbývá než přistoupit k jejímu vyhubení za pomoci fungicidních přípravků.
Jakými prostředky mohu bojovat proti mechům v trávníku?
Mech se vyskytuje především na vlhkých, chudých a kyselých půdách. Proto bychom měli změnit charakter takovýchto půd. Toho dosáhneme například užitím vápna, jehož prostřednictvím změníme kyselé pH půdy – mech tak ztratí svou živnou půdu. Východiskem může být rovněž odstranění zdroje zastínění či přílišného zavlažování. Když žádná z uvedených metod nepřinese kýžené výsledky, nezbývá než přistoupit k chemickému boji. Speciální přípravky rozšiřte na postižená místa podle informací na obalu. Mech po aplikaci zhnědne a je nutné jej vyhrabat.
Zdroj, foto: OBI