Pro lepší orientaci přinášíme odpovědi na několik častých otázek k tomuto tématu.
Co se na obalech změní?
V zásadě přibude tabulka uvádějící, kolik potravina obsahuje energie, tuků, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli.
V některých případech možná bude doplněna i hodnotami obsažených vitaminů, minerálů, či vlákniny.
K čemu to má sloužit?
Hlavním cílem je umožnit zákazníkům, aby mohli při výběru jídla zohlednit i různý obsah živin. Proto se na všech potravinách povinně uvádí množství živin ve 100 g nebo ve 100 ml. Navíc mohou výrobci informovat i o výživové hodnotě jedné porce.
Můžeme také doplnit, že tuto možnost mají mít i zákazníci nakupující online. I pro e-shopy platí povinnost uvádět veškeré informace o prodávaných potravinách, včetně výživových hodnot.
Co když tabulku na obalu nenajdu?
Taková situace může mít tři příčiny. V první řadě můžete mít "štěstí" na výrobek, který byl zabalen ještě v době před povinným uváděním informací. Takové zboží se nemusí nyní stahovat z obchodů, ale může být v prodeji až do vyčerpání zásob.
Druhou příčinou může být to, že zrovna držíte v ruce potravinu, která výživové údaje mít nemusí. Pár takových výjimek legislativa obsahuje: jde například o sůl, kávu, čaje, neochucenou vodu, jednodruhové nezpracované potraviny (např. výsekové maso) a speciální výjimku dostaly i potraviny vyráběné některými malými firmami.
Třetí možností je, že výživové údaje nejsou uvedeny v podobě tabulky, ale někde na obalu v řádku. Tato situace je výjimečná a týká se malých obalů, na které by se samostatná tabulka nevešla.
A co když si koupím nebalenou potravinu?
Na prodej nebaleného zboží se tato povinnost nevztahuje. Týká se skutečně jen potravin, které se prodávají v obalech. Jedinou možností v tomto případě zůstává vstřícný přístup obchodníka, který by údaje o výživové hodnotě na požádání sdělil dobrovolně.
Zdroj: dTest