O původu hedvábí
Výroba hedvábí byla vynalezena před 4 000 let v Číně. Podle legendy tento postup úplnou náhodou objevila manželka císaře Chuang-ti. Snažila se přijít na to, jak zlikvidovat škůdce vzácných morušovníkových stromů a přitom jeden z kokonů upustila do horké vody.Ten kokon nepatřil nikomu jinému než housence bource morušového (bombyx mori). Bourec je malý noční motýl bílé barvy. Hedvábná vlákna produkují jeho housenky, když se zakuklí. Bohužel při líhnutí drahocenné vlákno prokoušou a tím ho znehodnotí. Proto jsou zakuklené housenky vhazovány do horké vody, kde zahynou.
Druhy hedvábí
Ze zámotků bource morušového získáváme takzvané ušlechtilé hedvábí. Ale bourec není jediný motýl, jehož housenky vytvářejí hedvábné zámotky. Jeho nejbližší příbuzný bourec mandarínský umí úplně to samé a některé další divoké druhy motýlů zrovna tak.Jejich hedvábí ale není tak ceněné a říká se mu plané. Při kvalitním zpracování se ale od toho ušlechtilého příliš neliší.
Hedvábný slovníček
K hedvábí se váže ještě spousta dalších užitečných pojmů, které se hodí znát. Obzvlášť tehdy, plánujete-li koupi nějakého toho luxusního kousku pro váš šatník.Bombyx
Bombyx je označení pro vlákna a hedvábí od housenek bource morušového. V jednom kokonu bource najdete 300-400 metrů hedvábného vlákna. Látce utkané z těchto vláken se říká surové hedvábí. Jen tak pro zajímavost na výrobu hedvábného japonského kimona potřebujete vlákna z 2 100 kokonů.
Tussah
Tussah hedvábí je druh planého hedvábí. Produkují ho housenky motýlů živících se dubovými listy. Vlákno je šedavé nebo žlutavé. Má drsný povrch a neleskne se.
Muga
Hedvábí muga produkují motýli žijící v údolí indické řeky Brahmaputry. Není příliš známé, ale znalci ho oceňují pro jeho zlatavou barvu, elegantní vzhled a pevnost.
Pongé
Pongé je druh čínského hedvábí. Má čisté bílý, rovný a hladký povrch. Hodí se hlavně pro malbu a kaligrafii.
Dupion
Dupion je hedvábí s nepravidelným vzorem a občasnými „kazy.“ Ony kazy jsou ve skutečnosti části kokonů, které nebylo možné před tkaním odstranit. Látce dodávají velmi zajímavý vzhled. Dupion vzniká tak, že při vytváření kokonů umístí dvě housenky vedle sebe, které poté společně vytvoří jediný kokon s nepravidelnou strukturou. Nepravidelnosti je dáno především nestejnoměrnou tloušťkou vlákna.
Notburga - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz