Co by to bylo za oslavu bez vychlazené skleničky sektu? Oslavu bez přípitku lahodným šumivým vínem si neumí nikdo z ná ani představit. Jistě nám dáte za pravdu, že by nebylo úplně ono. Jak ale ze široké nabídky vybrat to nejvhodnější víno plné bublinek? Jsou všechny bublinky stejné? Asi správně tušíte, že nejsou. Záleží vždy na tom, jaká metoda byla při výrobě šumivého vína použita.
Champagne
Takzvaná „tradiční“ nebo také „Champagne“ metoda výroby je nejjemnější. Hlavní trik je v tom, že druhotné kvašení probíhá přímo v lahvi. Kvasinky zůstávají v kontaktu s vínem dlouho, alespoň 15 měsíců. Bublinky jsou pak jemnější a charakter vína komplexnější.
Budete-li Champagne opravdu kupovat a záleží vám především na jeho kvalitě, volte víno od menších vinařů, tzv. growers Champagne.
Cava a Crémant
Že je pravé šampaňské nad vaše finanční možnosti? Nezoufejte. Španělská Cava i francouzský Crémant se vyrábí podobnou metodou jako Champagne, ovšem jejich cena je výrazně nižší. Jsou tedy adekvátní náhradou pravého šampaňského – polosuchá či suchá, lehce pitelná, lahodná vína. Ostudu si vedle Champagne rozhodně nenadělají.
Prosecco
Polosuché Prosecco s jemným zbytkovým cukrem je ideální volba pro ty, kteří holdují spíše ovocnému stylu bublinek. Díky své jednoduchosti a svěžesti si toto italské šumivé víno získalo oblíbence po celém světě.
Spumante Prosecco bude šumivé a Frizzante Prosecco zase pro změnu perlivé. Které z nich vznikne, bude záležet na tlaku v lahvi při jeho výrobě. Při nákupu však poznáte rozdíl už podle uzávěru. Zatímco Frizzante bývá často uzavíráno šroubovým uzávěrem, Spumante bude mít naopak korek. O třídu vyšší kvalitu dostanete, když zvolíte Prosecco DOCG Valdobbiadene.
Tak které z nich zvolíte pro popíjení na nejbližší oslavě či veřírku ?
Autor: Vladimír Vaněk
Foto: OceněnáVína.cz