Když se dítě přehoupne přes šestý měsíc věku, je načase jeho doposud mléčnou stravu obohatit o nové chutě. Pokud mu ještě nevyrostl první zoubek, nevadí. Dásně miminka si poradí krom masa opravdu se vším, zeleninou počínaje a obilnými kašičkami konče.
Rodina u stolu
Pokud se malé miminko už odmalička zúčastňuje rodinného stolování (třeba tak, že je jeho postýlka postavená vedle stolu), začne se obvykle okolo 6 měsíce hlásit o jídlo samo. Přežvykuje pusou (stejně jako to vidí u dospělých), natahuje ručičky, a když mu není vyhověno, rozpláče se. Některé babičky mají v těchto situacích tendence podstrčit dítěti suchou chlebovou kůrku, zapomínaje na čím dál více se rozšiřující alergii na lepek. Ale za chlebovou kůrku existuje vhodná náhrada – salátová okurka. Důkladně omytá, oloupaná a nakrájená na špalíčky (pozor na semínka!). Miminko ji může ohmatávat, ožužlávat a třeba z ní i vysát trochu šťávy. Pokud ji vyndáme z lednice, dá se s úspěchem použít i jako chladivé kousátko při růstu zoubků.
Moje první jídlo
O zavedení prvního nemléčného příkrmu by se měla maminka vždycky poradit s pediatrem, který situaci zhodnotí podle váhy a dalšího prospívání miminka. U nekojených dětí se s nemléčným příkrmem začíná mezi 5-6 měsícem, u dětí kojených mezi 6-7 měsícem.
Tradičním prvním jídlem je mrkvové pyré. Dnes ho už většina maminek kupuje ve skleničkách, ale ani doma uvařené není k zahození. Budeme k tomu potřebovat mrkev, kterou důkladně omyjeme a oškrábeme, nakrájíme na kousky a vložíme do hrnce. Zalijeme vodou tak, aby hladina vody mrkev o maličko přesahovala. Vaříme doměkka a poté vše rozmixujeme. Necháme vychladnout. Ze začátku podáváme jen tak, později dochutíme lžičkou citrónové šťávy a malinkým ždibíčkem másla – to kvůli vitamínům rozpustným v tucích.
Miminku nabídneme na lžičce. První den je úspěch, pokud dítě sní 3-4 lžičky. Jakmile ovšem k obědu spořádá pyré ze dvou až tří mrkví (zhruba 100 gramů), je načase přejít na nový druh zeleniny. Malým strávníkům krom mrkve chutná také brokolice, petržel, dýně, brambory a sladké brambory (batáty), květák a kedlubna.
Někdy se stane (zvláště u kojených dětí), že podávané jídlo naprosto odmítají a dožadují se mléka. To je v pořádku, mléko jim ještě stačí a netouží po další výživě. Zkuste to o pár dní později, ale rozhodně dítě do jídla nenuťte. Podobné je to i tehdy, když malý jedlík už papá mrkev a brokolici, ale zarputile odmítá jakékoli jiné chutě. Neztrácejte nervy, některé děti potřebují na přijetí nové chutě i 20 pokusů. Není také od věci trochu nenáviděné kedlubny zamíchat do mrkvového pyré. Uvidíte, co to udělá.
Čas na svačinku
Pokud už nám miminko s úspěchem papá obědy, můžeme přidat i odpolední svačinky. Podusíme doměkka jablíčko, hrušku nebo do pěny rozmixujeme banán. Později můžeme přidat i podušené broskve nebo meruňky. Podušené ovoce pokud možno nemixujeme, nýbrž na jemno rozmačkáme vidličkou. Poskytneme tak dítěti trochu jiné podněty než u oběda a navíc mu později nebude dělat problém zbaštit jídlo nakrájené na malé kousky.
Asi měsíc a půl potom, co jsme do jídla zavedly první úspěšné obědy (ale podle apetitu malého strávníka i dřív) přidáme k snídani nebo večeři obilné kaše. Na trhu jich v instantním stavu existuje nepřeberné množství, ale kdybyste si chtěli uvařit svoji vlastní, tady je návod: 1 polévková lžíce pšenice nebo ovsa, mléko (může být z vaší vlastní produkce, kupované nebo nahrazené vodou), ovocná šťáva (asi 3 lžíce). Obilí umeleme na jemno, vložíme do hrnce a zalijeme mlékem. Obilí musí být zcela potopené. Přivedeme k varu a vaříme asi 2 minutky. Po celou dobu pečlivě prošleháváme metlou. Necháme trochu zchladit a přidáme ovocnou šťávu (nejlepší je jablečná nebo pomerančová) a můžeme podávat. Pokud potřebujeme mít jídlo trošku vydatnější, nahradíme šťávu libovolným ovocným pyré.
A na závěr ještě jedna drobná vychytávka: pokud nechcete svého drobečka připravit o oblíbené chlebové kůrky, doporučuji následující: Zajděte do obchodu se zdravou výživou a kupte si jeden bezlepkový chléb (popřípadě ho můžete doma upéct). Doma ho rozkrojte napůl, vydlabejte střídku (tu použijte třeba do nádivky) a kůrku nakrájejte na tenké proužky asi tak do miminkovských paciček. Nechte usušit na topení nebo v sušičce na ovoce. Uložte do mrazáku a v případě potřeby jeden kousek vytáhněte, nechte rozmrznout (trvá to asi tak 5 minut) a věnujte robátku. Jenom ho nikdy nenechávejte s kůrkou samotné. Vždyť víte – drobečky.
Notburga - čtenářka
ChytráŽena.cz