Jak jsem Vám již psal v půlce května, narodilo se v Ostravě mládě lemura korunkatého, vzácného druhu poloopice původem ze severu Madagaskaru. Mládě bylo určeno jako samička a pokřtěno jménem Malali (což v mangalštině znamená líbezná).
Rodiče mláděte k nám přišli bezplatně v rámci záchranného projektu EEP (Evropský záchovný program) a AEECL (Asociace pro výzkum a ochranu lemurů). Rodiče jsou "francouzského" původu - matka je ze Zoo Mulhouse a otec ze Zoo Montpellier.
Lemur korunkatý je nejmenší příslušník početného rodu Eulemur a mimo jiné se vyznačuje denní aktivitou. Samec a samice jsou výrazně odlišně zbarveni. Zoo Ostrava je první zoo, která tato zvířata chová mimo Madagaskar, USA a několik vybraných západoevropských zoologických zahrad. Mládě se narodilo 11. 4. 2008. Je to historicky první mládě narozené v rámci českých a slovenských zoologických zahrad.
Lemuři obývají novou přírodní expozici se stromy na ostrově na konci zahrady naproti výběhu žiraf a návštěvníci mohou mládě vidět zejména během komentovaného krmení lemurů (každý den v 14,30). Mimo čas komentovaného krmení doporučujeme více trpělivosti.
Novým přírůstkem jsou také 4 mláďata rysa kanadského (samičky), která se narodila 15.5. 2008. Otcem je samec "Unkas", matka se jmenuje "Tara".
Domovem rysů kanadských je Severní Amerika a od našeho rysa ostrovida se liší především svým zbarvením (v létě šedavé, v zimě stříbrobílé). Samice mohou mít až 5 mláďat, která kojí do věku 5 měsíců, masitou potravu jsou však mláďata schopna přijímat již od jednoho měsíce věku. Ostravská zoo chová rysy kanadské od roku 1998 a za tuto dobu se zde podařilo odchovat již více než 25 mláďat.
Zdroj: ZOO Ostrava
Notburga
ChytráŽena.cz