Orloj je osazen 22 řezbovanými figurami, ze kterých je 18 pohyblivých. Levý horní výklenek je osazen sv. Barborou, pravý výklenek pak sv. Kryštofem. Mezi výklenky jsou pak umístěny věžní hodiny. Pod nimi je pak ponocný, který zvedáním trubky k ústům a kolem něhož obíhá pejsek, zahajuje v celou hodinu chod pohybových figur. Pod tímto ponocným je pak reliefní luneta představující život na vesnici, jejíž součástí jsou 4 pohybové figury. Po tzv. krmení dochází k otevření oken a prochází pohyblivé procesí dvanácti apoštolů. Čas je řízen přes satelit, na jižní stěně jsou pak sluneční hodiny.
Já vás však chci s sebou vzít do zdejšího Muzea betlémů a hraček, které se nachází přesně naproti orloji. Expozice betlémů je umístěna v prvním patře obecního hostince „U Kryštofa“ přímo pod dřevěným kostelíkem uprostřed vesnice. Zde je možno spatřit více než dvacet betlémů nebo jejich částí. Od miniaturních až po ty největší, od orientálních až po klasické papírové. Nejstarší pochází už z roku 1846. Je tu k vidění asi polovina původního Müllerova betlému v orientálním stylu a část tyrolského betlému Franze Pohla. Ten býval mechanický a nyní je postupně uváděn do pohybu.
K vidění je tu například tzv. cikorkový betlém, jehož figurky se nacházely v cikorce v době adventu, králický, betlémy dřevěné, keramické a pohyblivé. Velice zajímavý je Jírův venkovní betlém měřící šestnáct metrů na délku. Vytvořil jej v roce 1999 světoznámý malíř Josef Jíra. Stojí pod širým nebem naproti hostinci „U Kryštofa“, avšak pouze v prosinci od začátku adventu do Tří králů v lednu.
V půdních prostorách muzea najdete expozici kostýmů prvorepublikových hvězd, třeba Zity Kabátové či kabát Jaroslava Marvana z kultovního filmu Anděl na horách. Filmová móda se prolíná s expozicí věnovanou slavnému údolskému viaduktu a železnici. Kromě toho si zde můžete prohlédnout expozici věnovanou hornictví, školní třídu, světničku zakladatele Martina Chaloupky.
Veškeré muzejní prostory jsou pak ještě hojně doplněny o výstavu historických hraček. Najdeme zde spoustu kočárků, nepřeberné množství panenek, plyšové medvídky, ale i hračky dřevěné a různé společenské hry. Také je zde ukázka historických stojánků na stromečky. Prostě každý si zde najde to své.
Za nás s manželem mohu návštěvu tohoto muzea vřele doporučit. Je zde prostě milo a hezky. Otevřeno v prosinci by mělo být denně mezi 10. - 16. hodinou. Jinak celoročně o víkendech (SO a NE) mezi 13. - 16. hodinou.
Po prohlídce muzea pak nezapomeňte alespoň na malou procházku k Jírově betlému a soše čůrajícího pejska a též pěšinkou nahoru ke Kostelu sv. Kryštofa. Ať se vám zde na Liberecku líbí.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz