Dnes se vydáme za Dědkem a Bábou do Žihle. I když to tak může na první pohled vypadat, nepůjde o návštěvu příbuzenstva, ale o nenáročnou vycházku do lesů, které jsou rájem kamenů, šutráků, viklanů a obřích balvanů.
Obec Žihle se nachází v nejsevernějším výběžku okresu Plzeň-sever nedaleko známého městečka Rabštejn nad Střelou, na železniční trati Plzeň - Žatec. Pokud přijedete autem, není problém zaparkovat např. u nádraží nebo lépe na západním okraji obce, kde začíná žluté turistické značení.
Společně s ním okamžitě vstupujeme do lesa, přírodního parku Horní Střela. Netrvá dlouho, a zahlédneme první balvany. Odborník by nám jistě lépe vysvětlil paleogeografickou situaci i intruzi lakolitů, ale mně bohatě stačí fakt, že si zde pokojně leží už pár milionů let, poté co je sem přistrkal ledovec a že jsou z hrubozrnné žuly.
Po kilometru přicházíme k balvanu s názvem Dědek, sedí mezi stromy jako dobře vykynutý bochník obřího chleba. Jen o malý kousek dále je asi nejznámější útvar Bába, vysoký 6 metrů a široký zhruba 12 metrů. Tato zastávka nese název U lomu, neboť se zde skutečně kámen těžil. Pozůstatky této činnosti jsou vidět v okolním lese. Mnoho balvanů padlo za oběť kameníkům a stavitelům, než výnosem tehdejšího Ministerstva kultury a národní osvěty dostaly roku 1933 památkovou ochranu.
Pokud by rostly houby, ubíral by se náš výlet pravděpodobně zcela jiným směrem. To se tak někdy stane, že se zamýšlené cíle a plánovaný počet kilometrů změní ve šmejdění v mechu a borůvčí. Kdo občas propadne houbařské vášni, jistě pochopí.
Ale aktuálně houby nerostou, takže v krásném přehledném lese můžeme vyhledávat pouze hřiby kamenné, tvořené oválnými, mechem obrostlými bochníky žuly. A nejen ty. Dáme prostor fantazii a ve skalkách, skoro-viklanech a skupenstvích dalších kamenů nacházíme hlavu šarpeje či mračícího se tučňáka, dinosauří vejce a ostrov pro trpaslíky - balvan porostlý náletovými dřevinami i s vlastním jezírkem v prohlubni.
Žlutá značka nás posléze přivede na asfaltovou cestu, z níž vzápětí odbočíme a krátce vystoupáme k asi nejkrásnějšímu místu dnešního putování, v mapě označenému jako Viklan. Malé skalní město je vymodelováno rukou skutečného umělce, přírodou. Při pohledu na bizarně poskládané kameny snad každého napadne: Jak to tam drží?
Postupujeme k severu, ale hned u další skupinky větších balvanů poházených v lese sestoupíme zpět na asfaltovou cestu, abychom nevynechali skalní útvar Hřib. Je sice hodně zarostlý lesem, ale díky označení a poloze jej nelze přehlédnout.
Obloukem další pěšinou se vracíme na žlutou značku, prozkoumáme skály v oblasti zvané Uhlířská louka. Tudy lze pokračovat po červené značce do Rabštejna nad Střelou. Toto půvabné městečko s řadou památek a krásným okolím jsme již v minulosti navštívili, takže dnes zamíříme k jihu.
Osadu Nový Dvůr tvoří několik domů, statek a penzion. Restaurace v něm je bohužel jen pro ubytované hosty (a těžko říct, zda to v hlavní sezoně bude jiné), ale můžeme si prohlédnout zříceniny loveckého zámečku. Nový Dvůr vznikl patrně ve 2. polovině 17. století. Během druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, zámeček na samém konci války vyhořel.
Do Žihle se vrátíme po modré turistické značce, cestou si u silnice všimneme sochy sv. Peregrina Laziosi.
Poněvadž se nacházíme nedaleko Chyše, je jasné, že výlet zakončíme v oblíbeném zámeckém pivovaru a vzpomínkou na zdejší působení Karla Čapka (viz článek Karel Čapek a Chyše)
Z mnoha dalších výletních cílů v oblasti vyberu kromě již zmiňovaného Rabštejna nad Střelou například Manětín, Plasy nebo klášter Mariánská Týnice. Severní Plzeňsko je krajem, kam se určitě budete rádi vracet.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz