Asi se vám to bude zdát těžko uvěřitelné, ale je to pravda: na východě Čech máme moře! I když není moře jako moře… V tomhle moři se totiž nevykoupete. To ale neznamená, že tady není hezky. Můžete se přijet přesvědčit sami.
Možná už v tuto chvíli správně tušíte, že se jedná o moře kamenné. Můžete namítnout, že podobných moří je u nás více – tohle je ale jiné. Já teď mám konkrétně na mysli moře v Železných horách, v blízkosti východočeského okresního města Chrudim. Jde o přírodní památku, která se nachází na východním okraji obce Rabštejnská Lhota. Tuto obec najdete zhruba 4 kilometry jihozápadně od Chrudimi a považuje se za vstupní bránu do Železných hor.
Příroda kolem Rabštejnské Lhoty je
stále více vyhledávaná k procházkám, cyklistickým vyjížďkám
nebo i rodinným výletům. Okolí má opravdu co nabídnout: v horní
části obce se můžete vydat lesní cestou k malé romantické
zřícenině hradu Rabštejnek (nachází se pouhých 300 metrů od
hlavní silnice), který například od poloviny 19. století
využívali Auerspergové z nedalekých Slatiňan jako lovecký
zámeček a v posledních letech probíhají záchranné práce s
cílem zachovat tuto kulturní památku dalším generacím.
K
vyhledávaným místům posledních let patřila restaurace Hájenka,
zasazená v romantickém prostředí uprostřed lesů a rybníků –
bohužel po covidové době to vypadá, že své nejlepší roky má
už za sebou. To ale neplatí pro známou výletní restauraci Monaco
nad obcí Škrovád (na dohled od Slatiňan, které jsou vyhledávané
nejen kvůli zámku nebo známému hřebčinu) - sem se dostanete
pohodlnou lesní cestou, když si trasu z Hájenky protáhnete.
Restaurace byla postavena před více než 100 lety a i v dnešních
dnech je cílem mnoha turistů i místních.
Kousek od ní se v lese před vámi vynoří Kočičí hrádek – kouzelná miniatura hradu, která byla dříve součástí areálu slatiňanského zámku. Na křemencové skalce ho tu nechali postavit Auerspergové pro své děti a dodnes ho děti milují a dospělí obdivují. Okolní tzv. rekreační lesy Podhůra jsou protkané množstvím stezek, můžete si tu také zacvičit v přírodní tělocvičně nebo se vydat na rozhlednu Bára.
Ale o tom všem (a třeba i dalším) možná někdy příště, takže zpět ke kamennému moři. Výchozím bodem k němu bývá nejčastěji bezplatné parkoviště u rybníka ve zmiňované obci Rabštejnská Lhota. Jde o přírodní památku „Na skalách“. Někdy se jí také říká „Mořské pobřeží“ nebo „U dvou moří“. Dnes je těžké uvěřit, že tu kdysi moře skutečně bylo! Nicméně těžba kamene v minulosti odhalila zajímavé geologické souvislosti – odkrytá skála je důkazem přítomnosti dvou moří. První zatopilo zdejší kraj v prvohorách (z tohoto období před téměř 500 miliony let tu jsou tvrdé křemence). Ve druhohorách, v období dinosaurů, tu bylo mořské pobřeží – z této doby zde jsou žlutě zbarvené pískovce, které překrývají starší křemence v podloží. A jak jsem již psala: i když bylo mnohé zničeno, právě díky těžbě obou hornin může bývalý lom vyprávět o geologické historii tohoto místa.
Celé chráněné území „Na skalách“ má rozlohu 4,75 ha a jedná se o jedno z nejzajímavějších míst v Železných horách. Ještě v polovině 20. století tu byla jen bezlesá skála, ale dnes jsou již skalky hojně porostlé smíšeným lesem, kde převažuje borovice lesní. Přítomnost druhohorního moře dokládají na některých místech křemencové valouny opracované jeho příbojem. Lokalita „Na skalách“ je vlastně zkamenělým mořským pobřežím svrchnokřídového moře, ze kterého vyčnívaly křemencové skály. V pískovcích na křemencovém podloží se údajně také dají najít špatně zachované zbytky zkamenělin, například zoubky žraloků. U vstupu do této chráněné lokality je umístěna informační tabule, kde si můžete prohlédnout i fotografie.
Je jistě dobře, že už dávno není místo na skalách ukryto před zraky veřejnosti. Objevit tento kousek přírody a historie stojí za to v každé roční době!
ChytráŽena.cz