Moje dnešní pozvánka na výlet je na sever Čech, do malého městečka Osečná, na jehož okraji se nalézají Lázně Kundratice. Lázně Kundratice vznikly jako součást městečka Osečná v roce 1881 a lze je zařadit mezi jedny z nejstarších lázní v Čechách. Jako přírodní léčivý zdroj se v těchto lázních používá sirnoželezitá slatina. Lázně Kundratice poskytují svým hostům léčebné procedury, které působí velice příznivě na onemocnění pohybového ústrojí.
Poloha léčebny využívá příznivé klimatické podmínky Ještědského pohoří, které chrání Lázně Kundratice před studenými severovýchodními větry. Krajina kolem léčebny je bohatá na borové lesy, háje, luka a rybníky.
Ubytovací komplex tvoří 3 lázeňské budovy - Šárka, Dalibor a Přemysl. Zakladatel lázní Josef Schwan postavil nejprve v blízkosti bohatých rašelinišť malý domek se dvěma vanami pro rašelinové koupele. Lázeňské budovy dostaly nový vzhled a v roce 1914, kdy byla postavena ozdravovna určená zejména vojákům z první světové války. V roce 1933 byly lázně považovány za jedny z nejmodernějších v naší republice. Po druhé světové válce se Lázně Kundratice staly součástí státního podniku Československé státní lázně, v roce 1992 byla lázeňská léčebna zprivatizována a vznikla tak nová akciová společnost.
Součástí lázní je lesopark Mannův les, ten má charakter příměstského parku. Parkem vede haťový chodník, který prochází nad mokřady. Součástí parku jsou vyhlídková místa, informační panely, venkovní posilovna či odpočinkový altán. Pro lázeňské hosty, ale i jednodenní turisty je k dispozici minigolfové hřiště a v dolní části lázní též restaurace a nově zrekonstruovaný altánek.
Za zajímavost stojí zmínit i místní Lázeňský rybník, na kterém se každoročně před začátkem prázdnin koná akce Kundratická lávka. Jedná se o přejezd rybníku na šíř po úzké dřevěné lávce, kdy jednotlivci tuto absolvují na starém kole, dvojice pak soutěží v jízdě s trakařem. Rybník slouží také místním rybářům a již několik let je možno zde pravidelně sledovat život nutrií, které si zvykly na lázeňské hosty a tak čekají, zda se jim nenese něco dobrého na zub.
Do lázní zajíždí i několikrát denně autobus a tak není problém se dostat jak do Stráže pod Ralskem či Hamru na Jezeře, tak na druhou stranu je dobré spojení i s Libercem. V samotném centru Osečné stojí za vidění Kostel sv. Víta na stejnojmenném náměstí a pěkná procházka vede přírodou k samotnému prameni Ploučnice. Cestou nedaleko Jenišovského rybníku se nachází i památkově chráněný Jenišovský mlýn, jehož historie sahá až do druhé poloviny 16. století.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz