1. Starejte se a zalévejte
Květena je nejpodstatnější částí zahrady, proto je třeba na ni hodně dbát. Ve velkých parnech musíte zalévat celou zahradu každý den. Dělejte to večer, kdy už slunce tolik nepálí. Rozhodně však nezapomínejte ani na trávník! Když začne usychat, změní to dojem z celého pozemku. Pokud se vám nechce tahat konve, ulehčete si to hadicí. Nejchytřejší zahradní hadice jsou samonavíjecí. Člověk si je navíc může v různých vyklápěcích úhlech namontovat také ve vnitřních prostorách, případně i na balkóně.
2. Upravujte chodníčky
Pokud máte v zahradě terénní nerovnosti, můžete se jich elegantně zbavit položením stupňovitých chodníčků. Podle nepsaných pravidel by se schody měly umístit do všech cestiček, kde je stoupání větší než 10 procent. Ale pozor, chodníček a schody plné plevele nejsou nic pěkného. Leda, že byste je měli v designu udělaném přímo s mezerami pro trávník. Pokud vám plevel hyzdí například zámeckou dlažbu, neotálejte a vezměte do ruky motyčku. Budete koukat, jak po odplevelení a zametení chodníček prokoukne.
3. Bazén vypovídá o vaší hygieně
Máte-li bazén, měli byste kromě pohodlí a estetiky myslet hlavně na své zdraví. Mimo filtrování a chemického ošetřování je třeba ho také neustále mechanicky čistit. Nejvýznamnější je to pochopitelně před napuštěním, nicméně i poté musíte sítkem ručně sbírat listí, trávu, atp. Ideálním pomocníkem při čištění bazénů je kvalitní vysokotlaký čistič. Pouhým tlakem vody, bez použití chemie, totiž odstraní všechny nečistoty z povrchu, aniž by se člověk nadřel. Vysokotlaký čistič navíc můžete použít i na vyčištění fasád, střech, teras, jízdních kol nebo třeba zahradního nábytku. Tak směle do toho!
4. Jezírko vás posune o level výše
Chcete-li na sousedy skutečně zapůsobit, zkuste to jezírkem. Vypadá luxusně a na údržbu je celkem nenáročné. Nemělo by být ani ve stálém stínu, ani vystavené trvalému slunečnímu záření. Není vhodné ho umisťovat pod strom, padalo by vám tam listí. Rybičky a rostliny si zvolte podle svého vkusu, myslete ale na to, že obsazena má být jen jedna třetina vodní plochy. Předpokládejme, že když už jezírko chcete, tak celoročně. Pro obstojné přezimování ryb i rostlin je vhodné, aby bylo minimálně 80 cm hluboké. Pozornost věnujte i výběru kvalitního čerpadla. Ty nejlepší mají hladinové čidlo, s nímž můžete výšku hladiny snadno kontrolovat.