V průběhu června jsme navštívili polské městečko Zakopané. Jedná se o největší turistické a rekreační středisko polské strany Tater a zároveň nejvýše položené město v Polsku.
Ubytováni jsme byli v útulném penzionu přímo ve městě. Přestože jsme v Zakopaném strávili pouhé tři dny, jednalo se o pěkný a zajímavý výlet, na který budeme dlouho vzpomínat.
Pokud toto městečko navštívíte, jistě nevynechejte návštěvu termálních koupališť, kterých je v okolí Zakopaného hned několik. Jedná se například o Chocholowskie Termy, Aqua park Zakopane, Termy Szlafary, Termy Goracy Potok, Termy Bania, Termy Bukowina, Koupaliště Polana Szymoszkowa, Aqua Park Oravice + Termální koupaliště Oravice.
My navštívili termální park Goracy Potok, protože je vzdálen od města Zakopané pouhých 17 km. V areálu termálního parku je velké množství termálních bazénů s různou teplotou vody až do 42,5 stupně. Celý areál je stylizován jako velká protékající řeka. Park je navíc doplněn lanovým parkem a dětskou zónou, díky níž se jistě nebudou nudit ani ti nejmenší. Termální park je otevřen po celý rok, a proto se vám naskytne úchvatný pohled na zasněžené Tatry přímo z horkého bazénu. Osvěžit se a naplnit prázdný žaludek můžete v restauraci, která je také součástí areálu termálního parku.
Když se dostatečně nabažíte vodních radovánek, jistě se rádi vydáte na průzkum panenské přírody v okolí. Přímo z města Zakopané vás vyveze pozemní lanovka do nejvýše položené osady Zakopaného – Gubalówky. Tato osada vám poskytne fantastické výhledy na hřebeny Tater. Jako celodenní výlet zvolte výpravu na Mořské oko, největší jezero ve Vysokých Tatrách. Ze Zakopaného se k němu dostanete tak, že přijedete na záchytné parkoviště v Palenica Białczanská. Dále je už vjezd autům, autobusům či cyklistům zakázán. Cesta nahoru trvá přibližně 2,5 hodiny ze záchytného parkoviště a je plná nádherné přírody a výhledů. Pokud si na výšlap netroufnete, můžete využít služby koňských povozů, které vás za poplatek vyvezou až na točnu Włosenica. Samotná jízda na povozu je také krásným zážitkem nejen pro děti, ale i pro dospělé.
Od točny povozů (Włosenica) již musí každý ujít posledních 1600 metrů po svých. Na konci asfaltové cesty se otevírá výhled na jezero a okolní vrcholy. Mořské oko je také místem, kde začíná jediná stezka na polské straně Tater, po které se dá vystoupat na nejvyšší horu polských Tater Rysy. Cesta pokračuje po červené turistické značce k jezeru Czarny Staw pod Rysami a pak náročným výstupem až na vrchol. Ať už patříte mezi zkušené turisty, nebo pouze víkendové sportovce, či dokonce starší a méně zdatné turisty, díky asfaltové cestě, která vede až k jezeru a možnosti najmout si drožku si i vy přijdete na své. Odměnou vám budou dech beroucí výhledy na vrcholy Vysokých Tater a např. okouzlující scenérie vodopádů Mickiewicze.
Architektonicky nejcennější je původní jádro Zakopaného. I uličkami samotného města vás rádi svezou ochotní drožkaři. Když si projdete městečko po svých, nezapomeňte si jako vzpomínku zakoupit nějaký dárkový předmět v krámcích pod vrcholy Tater a nevynechejte ani stánky s typickým ovčím sýrem. Určitě touto gastronomickou „třešinkou na dortu“ uděláte radost nejen sobě, ale také svým blízkým.
Město Zakopané poskytuje i další turistické cíle, jako např. Tatranské muzeum, nebo prohlídku domu postaveného vzhůru nohama. Jedná se o roubený dům postavený na střeše. Procházka v něm vyvolává zvláštní pocity, ovlivňuje centrum pro rovnováhu a celkové vnímání perspektivy. Procházíte se totiž po „stropě“ a všechno „visí“ z podlahy.
Tak tyto cíle si necháváme zase pro příště.
ChytráŽena.cz