Historie zámku Červená Lhota
Zámek si prošel několika úpravami a vyzkoušel si několik slohů, než se dostal do podoby, v jaké jej známe nyní. Původně se totiž jednalo o gotickou tvrz, která byla majiteli rytíři Kábovými z Rybňan a Janem Kábem z Rybňan v letech 1542 - 1555 přestavěna na renesanční zámek, pyšnící se jménem Nová Lhota. V 16. století se stali majiteli zámku Růtové z Dírné, kterým byl ovšem záhy zámek po bitvě na Bílé hoře zabaven. Dalším majitelem tohoto sídla byl italský rytmistr Antonio Bruccio. Po jeho smrti koupil zámek Vilém Slavata, který opět nechal panství vylepšit v duchu doby - na zámek se sjížděli světoví (hlavně Italští) umělci, aby pracovali na zámeckých interiérech a vylepšovali ho v duchu raně barokním. Po vymření rodu Slavatů po meči zdědila zámek Slavatova neteř Marie Terezie, provdaná do rodu Windischgrätzů.
Mezi roky 1841 až 1863 proběhla na zámku další rekonstrukce, tentokrát romantická přestavba v novogotickém stylu. Ani tentokrát renovaci neunikly skvostné zámecké interiéry.
Poté se na tomto letohrádkovém sídle vystřídali německý skladatel Karl Ditters von Dittersdorf a generace rodu rodiny Schönburg-Hartenstein, kteří zámek vlastnili až do roku 1945. Poslední výraznou přestavbou zámek procházel mezi lety 1903 až 1913, kdy byla většina předešlých úprav odstraněna a zámek se oblékl do novorenesanční podoby, ve kterém jej známe v dnešní době.
Nyní je státní zámek Červená Lhota Národní kulturní památkou a je pod správou Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Zámek Červená Lhota a okolí
Samotný zámeček se nachází na menším skalnatém útesu, který se stal jakýmsi ostrůvkem, na zámeckém rybníku, který stavbu obklopuje. Vstoupit do zámku je možno po starém kamenném mostě (nechal jej z původního dřevěného vystavět tehdejší majitel Antonio Bruccio), který spojuje "pevninu" a hlavní zámeckou bránu se čtvercovým nádvořím.
Kromě rozlehlé vodní plochy doslova obklopuje zámek prostorný park, který získal svoji současnou podobu na konci 19. a na začátku 20. století. Celý zámeček můžete tímto parkem obejít dokola (přes náročnější úseky cesty, kam je vstup povolen pouze na vlastní nebezpečí, proto nedoporučuji zámek obcházet s kočárkem, s kolem či osobám se sníženou pohyblivostí) a zámek si tak můžete prohlédnout doslova ze všech stran. Cestou si můžete prohlédnout i krásnou zámeckou kapli Nejsvětější Trojice...
Praktické informace
Zámek otevírá své brány veřejnosti od dubna do října. Prohlídka je rozdělena do několika částí (1. patro, podkroví a sklepení) a je možno si objednat i výklad v anglickém či německém jazyce a zakoupit zvýhodněné rodinné vstupné. Děti do 6 let mají vstup do zámku zdarma, musí však být uvedeny na vstupence svého dospělého doprovodu.
Prohlídka zámku trvá přibližně 50 minut, během kterých navštívíte 16 pokojů představující tehdejší život a bydlení šlechty.
Poblíž zámečku se nachází restaurace, kde se můžete i s dětmi občerstvit či najíst.
Zajímavosti
* Název Červená Lhota si zámek nese až od 17. století a to podle své jasně červené barvy. S tím je spjata pověst o jedné manželce zámeckého pána, která vypadla z okna a jejíž krev se stále objevovala na hradní zdi).
* na zámku se natáčelo mnoho filmů a hlavně pohádek. Mezi nejznámější patří pohádky Zlatovláska a O štěstí a kráse.
ChytráŽena.cz