Nový majitel Servác Engel z Engelsflussu, původem koželuh z Belgie, který získal veliké jmění jako císařský dodavatel pro Valdštejnovu armádu, začal stavět nový, rozsáhlý zámek.
Jeho zhotovitelem byl pražský stavitel Martin Reiner. Zámecká budova je čtvercového půdorysu, třípatrová, se 65 pokoji. Zámek má velice zajímavé tři nárožní polygonální věže. Ve střední věži jsou umístěny hodiny. Jsou zajímavé tím, že ukazují čas nejen venku na věži, ale i uvnitř věže ve stropu, kde je menší ciferník.
Proč má zámek jen tři věže? Podle pověsti byly věže čtyři. Jednou se přihnala veliká vichřice. Tehdy se po zemi proháněl sám kníže pekel. Náhle se ocitl nad mníšeckým zámkem. Popadl jednu věž a letěl dál. Právě v té době zvonili na příbramské Svaté hoře klekání. Pekelník se lekl a věž upustil. Ta dopadla přímo na studánku s léčivou vodou, kde stojí dodnes.
Pravděpodobnější verze, proč má zámek jen tři věže je, že si Servác Engel, jakožto příslušník nižší šlechty, nemohl dovolit postavit zámek se čtyřmi věžemi, protože by tím porušil dobové konvence.
Během let procházel zámek různými stavebními úpravami a měnili se i majitelé. V r.1848 ho poznamenal požár.
O zásadní obnovu zámku se zasloužil majitel Theodorech, svobodný pán Kast z Ebelsbergu. Roku 1945 byl zámek vypleněn a zkonfiskován. Poté se zde střídaly různé státní instituce. Dnes je majitelem zámku Národní památkový ústav, který započal v r.2000 s jeho obnovou.
Při naší návštěvě jsme byli překvapeni vnější, ale hlavně vnitřní nádherou zámku. Kolem zámku byl čilý pracovní ruch. Upravoval se zámecký park a prováděl se úklid nádvoří.
Zámek má dva prohlídkové okruhy
I. PROHLÍDKOVÝ OKRUH zahrnuje 11 historických prostor představujících bydlení drobné šlechty na počátku 20.století. Jde o Zimní jídelnu, Kapli, Velkou jídelnu, Přípravnu, Velký salon s hodinovou věží, Pánský salon, Dámský salon, Knihovnu, Pracovnu, Lovecký salon a Arkádu s nástupním schodištěm.
II. PROHLÍDKOVÝ OKRUH. Zde jsme se seznámili se soukromými pokoji rodiny Kastů. Takovéto uspořádání jsem dosud na žádném našem zámku neviděla. Zaujalo mě zařízení jednotlivých místností. Vypadalo to, jako kdyby si celá rodina Kastů někam odskočila. Jednotlivé místnosti jsou zařízeny tak, že by se v nich dalo celkem slušně bydlet i v dnešní době. U dámského i pánského pokoje je splachovací záchod. Koupelna je vybavena lázeňským válcem a vanou. Na nočním stolku stojí dobový telefon, rádio, pod postelemi je nočník, v knihovně je spousta knih, ve vitrínách jsou vystaveny různé druhy skla a porcelánu. Mě, jako ženu, zaujaly např. dámské nylonové punčochy – v té době v Čechách něco nevídaného, krajkové prádlo, nádherné dámské společenské šaty, boty, dětské kojenecké oblečky, překrásně vyšívaná křtící zavinovačka. Ve všech místnostech vykládaný nábytek, funkční, většinou kachlová kamna, lehounké záclony s těžkými závěsy na oknech. Spousty obrazů na stěnách, pěkná květinová výzdoba. Nemohu zde vše popisovat.
Jeďte se do zámku Mníšek pod Brdy podívat.
Věřím, že se vám bude líbit tak, jako se líbil mně. Zámek můžete navštívit ještě do konce roku 2011.
Kromě zámku můžete ještě v Mníšku pod Brdy shlédnout mohutný barokní kostel sv.Václava. Nad městem, na vyvýšenině Skalka, je poutní kostelík sv.Maří Magdalény, který postavil Kryštof Dienzenhofer v létech 1692-93, dále pak klášteřík, poustevna a kaple Křížové cesty . Všechny tyto památky stojí za shlédnutí.
Macizaj - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz