Městys Doudleby nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, kraj Královéhradecký. Žije zde něco málo přes 1700 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1259. Od 15. století až do poloviny 16. se v držení doudlebského panství vystřídala řada různých rodů. V roce 1562 pak koupil Doudleby spolu s litickým panstvím Mikuláš z Bubna. Místo dosavadní tvrze nechal italskými umělci postavit renesanční zámek, který byl po dokončení využíván jako lovecký. A právě sem budou směřovat naše kroky.
Renesanční zámek s sgrafitovou výzdobou vnějších i vnitřních průčelí zachránila před postupným zchátráním rekonstrukce v letech 1955-73. Avšak jeho historie se začala psát již na konci 16. století. V průběhu baroka se zámek rozrostl o další budovy, výraznějšími úpravami prošly interiéry. Po 2. světové válce připadl objekt státu, po roce 1989 byl navrácen původním majitelům. Během prohlídky se projdete vzácnými interiéry, kterými jsou mj. zrcadlový sál, lovecký salonek, pánský i dámský salonek či Ferdinandův pokoj. Prohlédnete si i Taneční sál a Zámeckou kapli. V zámeckých interiérech se podíváte na soubor tapisérií a renesančního nábytku, expozici Lov a lovectví, výstavu loveckých a sportovních zbraní.
Můžete se také projít zámeckým parkem v anglickém stylu, který sousedí s nově vybudovanou oborou.
Vlevo od zámku pak převážně děti potěší tzv. Babiččin dvoreček. Jedná se vlastně o „přehlídku“ domácích zvířat, která ještě před pár desítkami lety byla nedílnou součástí každého venkovského hospodářství. Děti si zde mohou z blízka prohlédnou a pohladit ovečky, kozy, koníky. K vidění jsou králíci, kachny, husy. Mezi oblíbené obyvatele Dvorečku patří oslí sestry Jája a Pája a oblíbený je i lamák Ondřej či oslík „malý Bobeš“. Na rozdíl od zámku a sousedního muzea je prohlídka Dvorečku zdarma, zvířecí obyvatelé však uvítají, pokud přispějete na jejich obživu do viditelně umístěné pokladničky.
Co nás s manželem pak opravdu nadchlo, bylo zdejší Muzeum přírody a venkova, které je umístěno v opravené budově zámecké sýpky. Vstupné do muzea je samostatné a není podmíněno návštěvou zámku. Bohatá sbírka čítající stovky exponátů potěší odborníky i amatérské fanoušky přírodovědy. Expozice je oblíbeným cílem výletů školních tříd a zájmových kolektivů, originální diorama lesní zvěře myslí také na rodiny s dětmi. Bez zajímavosti není, že svůj koutek tu má vedle myslivosti i „obor“ pytláctví.
V nově rozšířené části muzea najdete sbírky s tématem venkova - dávná řemeslná náčiní, zrekonstruované zemědělské stroje z dob (nejen) našich dědečků, předměty ze zámecké historie (např. vzácnou ručně psanou kuchařskou knihu nebo cihly z bubnovské cihelny), připomínku paličkování, tradičního umění krajky či historické loutky a kostýmy.
Součástí expozice Muzea přírodovědy a venkova je také originální třímetrový model Rok na vsi z kukuřičného šustí autorky Jany Jarkovské, který zobrazuje lidové tradice a zvyky během celého roku. Objekt vznikl v roce 2015 speciálně pro doudlebský zámek a najdete zde bezmála 130 figurek a 33 zvířat.
V Doudlebech se nám natolik líbilo, že jsme se zde zastavili dokonce dva roky po sobě, tak ať se líbí i vám.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz