Dnes bych vás ráda vzala na výlet na jeden až ne tak známý zámek. Nachází se na rozhraní Libereckého a Středočeského kraje, na samém okraji Českého ráje v malé obci Svijany, kterou spíše jak zámek proslavilo vaření piva. My tento máme při cestě za synem a tak se zde stavujeme poměrně často. Líbí se nám zdejší zahrada a výhledy do okolí.
V roce 1345 zakládají cisterciánští mniši z kláštera Hradiště hospodářský dvůr, na kterém se v 16. století vaří pivo. Rok 1564 bývá spojován s první zmínkou o vaření piva v pivovaru ve Svijanech. Vaření piva a zakládání hospod zvyšovalo finanční výnosy panství. V roce 1567 dojde k dělení majetku mezi Vartenberkovými syny a o objektu se poprvé mluví jako o svijanském sídle. V témže roce započíná stavba zámku ve Svijanech, která je dokončená za 11 let v roce 1578.
Po smrti majitele panství Jaroslava z Vartenberka získává Svijany i s přilehlým pivovarem Jáchym Ondřej Šlik. Za jeho působení dojde k výzdobě rytířského sálu v západním křídle zámku renesančními malbami. Ty byly po čase překryty jednoduchým nátěrem a zcela se na ně zapomnělo. Objeveny byly až při nedávné rekonstrukci.
Po jeho smrti v roce 1623 získává panství Albrecht z Valdštejna. Rod Valdštejnů byli zdatní obchodníci a za jejich vlády se pivovaru velmi dařilo. Jak zámek, tak pivovar mohly být přestavěny. Hospodaří zde až do roku 1820, kdy svijanské panství kupuje kníže Karel Alain z rodu Rohanů. Za Rohanů je zámek včleněn k nedalekému sychrovskému panství a slouží jako sídlo vrchnostenského úřadu a k ubytování úředníků.
Po roce 1945 byl zámek i pivovar Rohanům zkonfiskován a později znárodněn. Zámecké prostory jsou velmi záhy necitlivě přestavěny na byty pro zaměstnance zdejšího pivovaru a objekt začíná postupně chátrat. Záchranou se pro památku stal rok 2013, kdy zámek koupil sousední pivovar a začal s jeho citlivou rekonstrukcí.
V zámku si od roku 2016 prohlédnete unikátní archeologickou expozici, výstavu o rodech Valdštejnů a Vartenberků nebo interaktivní expozici historie pivovarnictví. Nejcennějším exponátem je bronzový poklad tak zvaných svijanských labutěk, který byl nalezen roku 1854. Skládá se z kultovních předmětů – umělecky zpracovaného bronzu z 9. a 10. století před naším letopočtem. Archeologové se také pokusili zrekonstruovat vozíček, na němž byly ozdoby použité. Mimo to si prohlédnete také zrekonstruovaný interiér zámku včetně kaple s restaurovanými stropními freskami.
Součástí zámku je i rozlehlá zahrada, která prošla výraznými úpravami tak, aby nabídla prostor pro odpočinek i zábavu. Radost určitě udělá nejmenším návštěvníkům, kteří zde najdou pískoviště sloužící zároveň jako archeologické naleziště. Pod vrstvou písku totiž bude možné odkrýt kostru prasete, jejíž část byla v zahradě objevena a zároveň dala obci Svijany jméno. Součástí zahrady je i pec na chleba a pec na bronzové odlitky. V těch si mohou návštěvníci pod vedením vyrobit vlastní zámecké suvenýry. Děti jistě potěší i velká houpačka zavěšená na mohutné třešni či možnost stát se na chvíli provazochodcem.
Prohlídka zámku je samostatná s tištěným průvodcem, který získáte na pokladně ve zdejším infocentru. Vstup do parku je volný. Posedět a dát si něco dobrého můžete i ve zdejší kavárně. Zámek je otevřený po celý týden od začátku dubna do konce října od 9.00 do 17.00 hodin, v měsících červen až srpen od 9.00 do 19.00 hodin.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz