Dnes je zvykem kromě pravidelné výplaty či mzdy dostávat také tzv. zaměstnanecké benefity. Co vše se pod tímto názvem skrývá a kolik jich firmy nabízejí?
Podle průzkumu alespoň jeden zaměstnanecký benefit nabízí 95 % společností. Benefity se přitom dělí na tzv. daňově zvýhodněné (jako jsou např. pojistné produkty nebo stravenky) a daňově nezvýhodněné (třeba auto, telefon, příspěvky na sport a kulturu). Jak již názvy samy napovídají, hlavní rozdíl je v možnosti odečtu výdajů na benefit z daní. V průměru firmy podle průzkumu nabízejí 3 daňově zvýhodněné zaměstnanecké benefity a 5 benefitů daňově nezvýhodněných.
A které zaměstnanecké výhody jsou nejvíce „in“? Z oblasti daňově zvýhodněných benefity jsou stále nejoblíbenější stravenky, které nabízí na 75 % firem, a některé formy vzdělávání se 70% „zastoupením“. Stálicí jsou ale také příspěvky na penzijní připojištění, které nabízí 60 % podniků, a životní pojištění, na které přispívá 39 % zaměstnavatelů. Průměrná částka, kterou zaměstnavatelé měsíčně přispívají svým zaměstnancům, je u penzijního připojištění 517 Kč, u životního pojištění činí 541 Kč.
V oblasti daňově nezvýhodněných benefity se pak nejčastěji setkáváme s mobilním telefonem (80 %), služebním automobilem (75 %) či pitným režimem (71 %). Ani zde ale není výjimkou vzdělávání a firmy přilepšují i příspěvky třeba na sport, kulturu, zdraví, dovolenou, nebo vyplácejí 13. plat. Mezi další uváděné výhody patří individuální finanční odměny na základě výkonnosti a počtu odpracovaných let ve firmě, delší dovolené, teambuildingy, nadstandardní zdravotní péče, možnost práce z domova nebo příspěvky na celoroční jízdenky MHD.
Zdroj: Průzkum ING a Svazu průmyslu a dopravy ČR
Vendi V.
ChytráŽena.cz