Pro ženy je tohle určitě smutná a tragická zkušenost. A nikomu bych nepřála si tímhle projít.
Zamlklé těhotenství je vlastně potrat, ale plod nadále zůstává v děloze, ovšem už nežije a nevyvíjí se. Příčiny zamlklého těhotenství nelze dokonce ani přesně zjistit. Na vině může být genetická vada plodu, infekce, hormonální nerovnováha, chromozomální vady, špatné krevní zásobení plodu, špatně se vyvíjející placenta či poruchy imunity.
A jaké jsou příznaky?
Žena začíná zpočátku mírně špinit a poté začne i silně krvácet. Žena má také silnější bolesti v podbřišku. Nebo také může mít žena pouze zahnědlý výtok. Také mohou ustoupit těhotenské potíže, např. ranní nevolnosti, bolesti prsou či zvracení. Když žena u sebe zjistí takovéto příznaky, je nutné vyhledat okamžitě lékaře, který buď diagnózu potvrdí, anebo vyvrátí. Nemusí vždy jít právě o zamlklé těhotenství, příčiny mohou být různé. Někdy ovšem zamlklé těhotenství nemá příčiny žádné a žena se vše dozví při běžném pravidelném ultrazvuku.
Pokud se ale zamlklé těhotenství potvrdí, musí bohužel žena podstoupit vyčištění dělohy (chirurgický zákrok – kyretáž, revize nebo vyčištění děložní dutiny), které se provádí v celkové narkóze. Do pochvy je zavedena trubička, kterou při kyretáži procházejí lékařské nástroje a pomůcky, které vyčistí dělohu od zbytků plodu a jeho obalů. Před zákrokem by měla přijít žena do nemocnice nalačno. Zákrok trvá obvykle kolem dvaceti minut. V nemocnici si žena pobude asi jeden den, pokud je vše bez komplikací. Poté se doporučuje dodržovat šestinedělí, tak jako po porodu (vyhýbání se fyzické námaze – tahání těžkých břemen a hlavně nesmí být žena ve stresu a být co nejvíce v klidu a pohodě). Normální menstruace se poté dostaví asi za čtyři až šest týdnů. Žena ale nemusí podstoupit kyretáž, pokud nechce. Může vyčkat samovolného potratu, až tělo samo plod vypudí ven. Tato metoda se ovšem doporučuje jen po poradě s lékařem.
Po této zkušenosti lékaři doporučují vyčkat s dalším pokusem o miminko tři až šest měsíců.
Pravděpodobnost zamlklého těhotenství se výrazně snižuje po 12. týdnu těhotenství, bohužel se ale úplně nevylučuje. Jsou i takové případy, kdy žena prodělá zamlklé těhotenství i ve 24. týdnu apod. To už je naštěstí ale jen výjimečné.
Pokud se u ženy zamlklá těhotenství opakují, je nutné hledat odbornou pomoc. Neboť určitě není něco v pořádku. Nikdy toto řešení neodkládejte.
Po této zkušenosti se ženy nacházejí ve velmi špatném psychickém stavu. Trpí depresemi, výčitkami či samo obviňováním. Proto je nutné vždy ženu podpořit a dodat jí oporu. Je důležitá podpora partnera a celé rodiny a přátel. Zkušenost je to opravdu strašná. A proto všem přeju úspěšné těhotenství a nejlépe bez komplikací.
ChytráŽena.cz